Anasayfa / Yazarlar / TELAŞA GEREK YOK

TELAŞA GEREK YOK

            Veteriner Fakültesi Mezunu bir akademisyenin, Tıp Fakültesi Dekanlığına atanması üzerine yapılan yorumların, mesleğimizi aşağılayan bir yola girmesi üzerine zorunlu, bu yazıyı kaleme alma ihtiyacını hissettik. Keza, Veteriner Hekim arkadaşlarımız da, buna benzer açıklamaları daha önce yapmışlardı. Birçok tıp fakültesinde Veteriner Hekimler akademisyen olabilmektedir. Zira klinik öncesi bilimler eğitimi, tıp fakülteleri ile aynı olduğu gibi, bu bölümlerde açılan kadrolara da Veteriner Hekimler başvurabilir. Hatta tıp fakültelerine ders vermeye giden, birçok Veteriner fakültesi öğretim üyesi mevcuttur. Ortak bilim dalları, Farmakoloji, Toksikoloji. Mikrobiyoloji, Viroloji, Gıda ve Beslenme gibi konularda, tıp fakültelerinin temel bilimlerinde çalışan profesörlere bakarsanız, hayli fazla Veteriner Hekimle karşılaşırsınız. Çok güncel bir örnek olması açısından gururla söyleyebiliriz ki. Sayın Cumhurbaşkanımızın atamasını yaptığı rektörler arasında bulunan 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne atanan meslektaşımız, Prof. Dr. Sait BİLGİÇ Bey Tıp Fakültesi Öğretim Üyesidir. Sözün özü, telaşa gerek yok. Anormal bir durum da yok.

VETERİNERLİK DERYADIR

Bu gibi aymazlara, Rahmetli İsmet İnönü nün söylediği “Beşeri tababet bir iç deniz ise Veteriner Hekimlik okyanus gibidir” sözünü hatırlatmak isteriz.. Beşeri tababette fizyolojik yönden sadece ürogenital sistemde erkek ve kadın cinsiyetlerde farklılık vardır. Onun dışındaki tüm sistemlerin fizyolojileri aynıdır. Ama Veteriner Hekimliğin meşgale alanına giren hayvan türlerinde (tek tırnaklı, geviş getiren, kanatlı, sürüngen, kemirgen, soğukkanlı ve etçil vs) fizyolojik sistemler farklılık gösterir. Üstelik beşeri tababette, Doktor hatası sonucu bir insan öldüğünde ecelden bahsedilir. Veteriner Hekim hatası yönünden bir hayvan öldüğünde, hayvan sahibi ölen hayvanının tazmin edilmesini ister. İnsanlar Doktorlara nerelerinin ağrıdığını söyler ve doktor da ona göre teşhis koyar. Hâlbuki hayvanlar kendilerine özgü seslere (havlama, böğürme, kısmen vs) sesler çıkartarak hastalıklarını ifade ederler. Bu durumda teşhisin konulması Veteriner Hekime kalır. Mesleğimize dil uzatmak hadsizliğini gösterenlere diyoruz ki, Veteriner Hekimleri hakir görüyorsanız, evcil hayvanınız hastalandığında, onları Sağlık Ocağına ya da devlet hastanesine götürün. Şunu asla unutmayın. Sağlıklı gıda yiyorsanız bunu Veteriner Hekimlere borçlusunuz. Veteriner Hekim yalnızca hasta hayvanları tedavi etmez. İnsanların her türlü gıdaya, sağlıklı olarak ulaşması için çaba gösterir. Yirmiden fazla, hayvanlardan insanlara geçen Zoonozları eredike eder. İnsanlara bulaşmasını önler. Hapur, hupur yediğiniz Bifteklerin, Pirzolaların sağlıklı olmasını sağlar. Çocuklarınızın içtiği sütün, Tüberkülozdan, Brucelladan arî olması için üstün gayret gösterir. Sizleri Kuduzdan korur. Daha saymamı ister misiniz?

                GÜLMECE

Malumunuz olduğu üzere, Veteriner Hekimlerin Piri, Üstadı Cennet Mekan Mehmet Akif Ersoy’dur. Rahmetlinin zamanında Veteriner Fakültesinin ismi, “Baytar-ı Ali Mektebi”dir. Hekimlere de Baytar denilmektedir. Akif istirahat halinde iken, üç dört öğrenci yanına yaklaşıp, alaya almak isterler. Ve sorarlar ”Siz Baytar mısınız? Mehmet Akif onları bir süzer, dalga geçtiklerini anlar ve cevap verir; “Evet. Bir yeriniz mi ağrıyor?” Pazartesi günü kutlamaya başlayacağımız Mübarek Kurban Bayramınızı kutluyor, hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz. Sağlıcakla kalınız.

Hakkımızda Yusuf Eroğlu

Yusuf Eroğlu

Bu Haber Çok Okundu

AKLIMDA KALAN

AKLIMDA KALAN 24-25 Nisan tarihlerinin Çanakkale için çok büyük önemi vardı o günlerde… Avustralya, Yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif