Anasayfa / Manşet / Gökhan: “Çanakkale’ye kadın belediye başkanı çok yakışır”

Gökhan: “Çanakkale’ye kadın belediye başkanı çok yakışır”

Boreas Kırkyama Çalışma Grubu tarafından düzenlenen 5. İlyada Kırkyama buluşması ödül töreni, Yalı Hanı’nda yapıldı. Burada yaptığı konuşmayla ilgi çeken Başkan Gökhan, Çanakkale’ye kadın belediye başkanının çok yakışacağını fakat bir aday bulamadıklarını ifade etti.

1-4 Eylül tarihleri arasında 600 kırkyama sanatçısı Çanakkale’de buluştu. Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Grubu tarafından düzenlenen buluşma süresince “Güzel Sanatlar Galerisi, Akol Otel, Seramik Müzesi, ÇOMÜ Sürekli Eğitim Merkezi, Yazar ve Sanatçı Evi, Kent Müzesi, Çimenlik Kalesi, Korfmann  Kütüphanesi, Sosyal Bilimler Lisesi Spor Salonu, Boreas Kırkyama Çalışma Atölyesi’nde  eserler sergilendi. Seramik Müzesi bahçesinde halka açık workshop çalışmaları yapıldı.

Yalı Hanı’nda yapılan ödül töreninde konuşma yapan Boreas Kırkyama Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “Biz kadınların bu dünyada yapacak çok işi var. Hepimiz kendine özgü niteliğini ortaya çıkartıp kendinden daha büyük olanın hayrına hizmete sunacağı yeni işlerimiz var. Özellikle çalışkan ve üretken kadınlar olarak ulaştığımız yerlerdeki başarı ve gayretlerimizi alkışlayalım bugünlere kolay erişmedik. Okul hayatımız, iş hayatımız, çevremiz, evlilikler, çocuklar, ailelerle ulaştığımız maddi güçlerimize aferin dedikten sonra dikkatimizi şimdi iç dünyamıza çevirelim. Bizden daha büyük olan varoluşa hayattaki amacımıza doğru yönelelim. Böylece manevi olarak da güçlenelim. Bu dünyadaki özgün yeteneğimiz hayat amacımızın ipuçlarını taşır. Onu bilmek, bulmak ve onunla meşgul olmak önemlidir. Bu istek ve arzu hep kalbimizde olsun. Hayatımıza anlam katacak özelliklerimizi bilmek içimizi güçlendirecektir. İnsanın içinden güçlü olması manen güçlü olması demektir. Ancak kadınların konumu toplum geneline bakıldığında hala güçlü değil. Toplum katmanları arasında kadına yüklenen öyle sinsi baskı unsurları var ki en iyi eğitimli olanlar bile kendini bunlardan kurtarmakta zorlanıyor. Hatta bırakın kurtarmayı ne denli baskıya uğradıklarının farkına varamıyorlar. Kadınların içinde bulundukları duruma uyanması epey dikkat gerektiren bir konudur.” dedi.

ÜLGÜR GÖKHAN: “ÇANAKKALE’YE KADIN BELEDİYE BAŞKANI ÇOK YAKIŞIR”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da yaptığı konuşmada; “Ben her zaman Çanakkale için bir şey söyledim bunu söylemeye devam ediyorum. Çanakkale’ye kadın belediye başkanı çok yakışır. Ama talipli çıkmıyor, çıkaracağız bir aday bulacağız. Tabi çok sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Başımızda terör belası maalesef var. Ama bunun üstüne bir de darbe teşebbüsü gibi bir olayla karşılaştık. Ama şu var hayat devam ediyor. Yaşamamız lazım. Yaşarken de güzellikleri paylaşmamız lazım. Bu sizin yapmış olduğunuz kırkyama festivali son derece önemliydi. 600 bayanın burada buluşmuş olması son derece önemli. Dünyayı kadınlar yönetse dünyada barış olur. Maalesef erkeklerin kadınlar üzerindeki tahakküm arzuları kıskançlıklarından ileri geliyor diye düşünürüm. Kadın çok önemli bir unsur. Çok şey yapıyor, kadın üretici, çocuğuna bakıyor, yetiştiriyor, koşturuyor, çalışıyor, hizmet ediyor, savaşta top taşıyor, sağlık işlerine koşuyor. Kadının duyguları çok yüksektir her zaman analık duygusu hakimdir toplumda saygın bir yeri vardır. Ama maalesef bizim gibi farklı kültürler özellikle Arap kültürleri dediğimiz İslam’ı yanlış farklı yorumlayan kültürdeki kadınların maalesef kötü durumda olduklarını görüyoruz. O bakımdan ben bu ülkede Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarının mutlaka başarıyla ülkeyi ileriye götüreceğine inanıyorum. Atatürk size güvendi siz de Atatürk’e Cumhuriyet ilkelerine güvenin. Cumhuriyet ilkelerinden vazgeçmeyelim. Ninelerimiz nasıl düşmanla savaştıysa savaş alanlarında erkeklerle beraber korkmadan mücadele ettiyse Türkiye Cumhuriyeti kadınları da çarpık zihniyetle korkmadan mücadele etmelidir. Çünkü burada en doğru yorumu yapabilecek olan kadının kendisidir. Burada yıllardan beri bu festivali kadınlarımız yapıyor, güzellikler yaratıyorsunuz. Geçmiş yıllarda da öyleydi. Her geçen yıl ileri gidiyor eserler gelişiyor bu çok önemli. Çanakkaleli kadınlar bunu beceriyor, biz destek oluyoruz. Biz destek olabilmek adına tarihi bina aldık. Cevatpaşa Mahallesi Hastanebayırı tarafında tescilli bir eser. Belediye olarak satın aldık, tekrar ayağa kaldırıyoruz Boreas Kırkyamaya tahsis ediyoruz. Bu konuda kültür merkezi olarak kullanmalarını bekliyoruz. Umuyorum, inşallah hep beraber bu ülkede mutluluğu paylaşırız” dedi.

Törende İlyada Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.  Büyük Parça Yorgan kategorisinde Rengarenk eseriyle Necla Şekercioğlu,  Küçük Parça serbest çalışma kategorisinde birincisi Mystery Of Tulips isimli eseriyle Rüveyda Erdem, İlyada Pano kategorisinde Çakıltaşları eseriyle Ankara Meltem Üredi gurubundan Fatma Gürdil birinci oldu. Ödülünü alan Fatma Gürdil; “Bu ödülün yarısını atölyemiz karamel patchwork gurubuna geri kalanını da Çanakkale Sokak hayvanları derneğine bağışlıyorum” dedi.

Tören, 6. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması’nın 14-15-16-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenleneceğinin açıklanmasıyla sona erdi. (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif