Anasayfa / Manşet / Derya kuzusu bunlar!

Derya kuzusu bunlar!

İsmail Karakulak - MANŞET

1 Eylül’de balık sezonun açılmasıyla her keseye uygun balıklar tezgâhlarda bol bol görülmeye başladı. Balıkçılar, sezona iyi başlanıldığını ve dün itibariyle havaların güzel gitmesi nedeniyle fiyatların daha da fazla düşeceğini belirttiler. Balıkçı kaptanlarından bol bol balık olduğunun teyit edildiğini de vurgulayan balık halindeki esnaflar, ‘Halkımız bol ve ucuz balık’ yiyebilecek söyleminde bulundular.

Balık sezonun açılışından oldukça memnun olan balıkçılar şunları söylediler:

Saffet Kocabaş (Mercan Balıkçılık): Son bir haftadır çok sert hava vardı. Bu yüzden tekneler palamuta pek bakamadı. Bundan sonra daha da düşer. Bu sene palamut bol var. Çünkü Saroz’daki Dalyanlara bile palamut giriyor. İlk defa da Saroz’daki Dalyanlara bu kadar palamut girdiğini gördüm. Bu da ciddi büyük bir balık akını olduğunu gösteriyor. Bizim en büyük sorunumuz yer sorunu… Çanakkale eski nostaljik balık halini arıyor. Buna acilen çözüm lazım. Buradan esnaf faydalanamıyor. Anadolu’nun birçok yerinde balıkhaneler merkezi yerlerde fakat Çanakkale gibi deniz kenarı bir yerde balıkhanenin böyle kenar bir yerde olması bu hatadan artık dönülmesi gerekiyor. Çanakkale bu hatayı hak etmiyor. Bir an önce balıkhanenin Yalova’nın olduğu yerdeki otoparka taşınması ve eski nostaljinin geri getirilmesi lazım.

Hasan Doğuştürk (Engin Balıkçılık): Sezon beklediğimiz gibi açıldı. Ancak rüzgarın olması gibi hava şartları da girdi. Bundan sonra daha iyi gidecek diye düşünüyoruz. Balık daha da bollaşacak. Şu anda baktığımızda hava biraz rüzgârlıydı akşam düzeldi ve palamut 15-20 TL’ye düştü. Yani 5 TL’lik düşüş oldu. Önümüzde hava güzel görünüyor. Hava güzel olduğu sürece balığın daha da bol ve ucuz olacağına inanıyoruz. Tekir’in kilosu 15 gün önce 40 TL idi. İstavrit 25-30 TL’ye kadar çıkmıştı şu anda 10 TL’ye düştü.  Şu anda her vatandaşın bütçesine göre balık çıkıyor.

İsmail Karakulak (Yosun Balıkçılık): Ayın birinde sezon açıldı ancak havalar estiğinden dolayı biraz sıkıntı yaşadık. Dün itibari ile fiyatlar düşmeye başladı. Umarız bol bol balık olacak. Kurbanın gelmesi piyasayı biraz etkileyecek ama balık bir hafta 10 gün bol bol olacak ve halkımız yiyebilecek. Şu anda palamutta sıkıntımız yok. Eğer lüfer girmezse böyle devam eder. Biraz da yağmurun yapmasını bekliyoruz. Şu anda bir, bir buçuk ay palamut sürer. Kaptanlarımız balık var diye teyit ediyorlar. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif