Anasayfa / Manşet / ÇOMÜ’ye bu yıl ilgi yoğun

ÇOMÜ’ye bu yıl ilgi yoğun

3-comu-genel-gorunum

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2016 ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre tüm Türkiye’den büyük bir ilgi ile karşılaşırken, sonuçlara göre yaklaşık 10 bin 549 kişi daha ÇOMÜ’lü oldu.

ÇOMÜ’nün 4 yıllık okullarında kontenjan doluluk oranı geçen yılların üzerinde gerçekleşerek % 98.81 oldu. 2016 ÖSYS ilk yerleştirmelerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde önlisans ve lisans geneli doluluk oranı %96.12 olurken ek yerleştirmelerle birlikte bu oranının %100’ü bulması bekleniyor.

Yerleştirme verilerine göre 10 bin 549 öğrencinin 5169’i lisans, 5380’i de önlisans programlarına yerleşti. Lisans programlarında sadece 62 kontenjan boş kalırken bu kontenjanın da ek yerleştirmelerde dolacağı tahmin ediliyor.

İlk yerleştirme istatistiklerine bakıldığında 2015’de 69 lise birincisi ÇOMÜ’ye yerleşirken bu yıl 83 lise birincisi ÇOMÜ’lü oldu. İlk 5 binden 15 öğrenci de ÇOMÜ’ye yerleşti. ÇOMÜ’ye yerleşen 10 bin 549 öğrenciden 5534’ü erkek 5015’i ise kız öğrenci oldu.

Yerleştirme sonuçlarına il-bölge açısından bakıldığında en çok tercih eden bölgenin 3903 öğrenci ile Marmara Bölgesi, en çok tercih eden ilin ise 1485 öğrenci ile Çanakkale olduğu görülüyor. Marmara Bölgesi’ni 1917 öğrenci ile Karadeniz Bölgesi, 1238 öğrenci ile de Doğu Anadolu Bölgesi takip ediyor. En çok tercih eden iller sıralamasında Çanakkale’yi 607 öğrenci ile Balıkesir, 578 öğrenci ile de Bursa takip ediyor.

ÇOMÜ’YE 13 BİN YENİ ÖĞRENCİ GELİYOR”

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’nün Türkiye’de en çok tercih edilen üniversitelerden birisi olduğunu, bu yıl da güçlü bir şekilde gösterdiğini belirterek şunları söyledi: “Bir de tabi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin hangi bölgelerden, hangi illerden öğrenci çektiği hususuna bakıldığı zaman aslında şunu da görüyoruz; bir kere Marmara Bölgesi birinci sırada daha sonra Karadeniz Bölgesi geliyor. Sadece hemen yakınımızdaki bölgelerden değil Türkiye’nin uzak bölgelerinden de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tercih edilen bir üniversite. Tabii iller sıralamasında büyük illerin ön plana çıkıyor olması çok yakın iller dışında mesela Balıkesir gibi çok olduğu iller dışında İstanbul, İzmir hemen takip eden iller ve çok  büyük nüfusa sahip iller. Buradan da çok sayıda öğrencimiz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi oluyor. Bu anlamda üniversitemizin bu ilk yerleştirmeler sonucunda ortaya koyduğu profil, ortaya koyduğu nitelik gerçekten de çok önemli. Bizleri çok gururlandıran, sevindiren hususlar var, bunun içerisinde tahmin ediyorum bu ikinci yerleştirmeler sonucunda bizim boş kalan hiç kontenjanımız olmayacak. Bu tabi öğrenci sayımızın aynı zamanda  arttığı anlamına da geliyor toplamda. Yüksek lisans, lisansüstü programlar, yabancı uyruklu öğrencileri de dikkate aldığımız zaman belki bu sene ilk defa öğrencimiz olacak öğrenci sayısı 13 bini buluyor. Bu da 48 bin-49 bin arasında bir öğrenci sayısına ulaştığımızı gösteriyor. Bunlar bizim sorumluluğumuzu arttıran hususlar. Ama biz sayısal verilerin yanı sıra  kesinlikle kalite hususunu ikinci plana atmayan bir yaklaşımla üniversitemize bakıyoruz. Bu aslında biraz üniversitemizin tercih edilirlik oranını da artıran bir husus. Umuyorum çok daha iyi noktalarda olacağız ama bu seneki göstergeler üniversitemizin son bir-iki yıl içerisinde çok daha hızlı bir gelişme gösterdiğini bize bir kez daha göstermiş oluyor” (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif