Anasayfa / Kent Yaşamı / Çanakkale’den dünyaya örnek proje

Çanakkale’den dünyaya örnek proje

3

Annelerin bebeklerini emzirme, altlarını değiştirme gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kentin belirli bölgelerine yerleştirilen “Bebek Bakım ve Emzirme Kabinleri”nin açılışı yapıldı.

Dünya’da ilk kez Türkiye’de oluşturulan, Türkiye’de ise sadece 4 ilde örneği olan bebek emzirme kabinleri annelerin bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılama ve annelerin sosyal yaşamdan kopmama amacı güdüyor. TEMAS Emzirme ve Anne Sütü Gönülleri Derneği, Çanakkale Barosu ve Çanakkale Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilen projenin açılışına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, Emzirme ve Anne Sütü Gönülleri Derneği Başkanı hemşire Melek Kılıç ile çok sayıda Çanakkaleli katıldı. Kılıç ve Baro adına konuşan Hande Keskin Toprak projenin önemine vurgu yapan konuşma yaptılar.

Belediye Başkanı Gökhan ise Türkiye’de bebek emzirmeme oranının yüzde 5 olduğunu ve bunun ciddi bir rakam olduğunu ifade ederek kabinler hakkında şöyle konuştu:

“Bugün tam da benim istediğim bir etkinliğin açılışında beraberiz. Benim anlayışımda çocuklar kutsal insanlar. Temiz, masum ve saflar. Aslında onara bakıp ‘neydik ne olduk’ diye düşünsek belki biraz daha iyi ve barış içerisinde oluruz. Onun için bu proje önümüze geldiğinde çok etkilendik. Ben burada öncelikle Temas Anne Sütü Emzirme Derneğini kutluyorum. 2 yıl sonunda bu proje gelişmiş. Bekir Bey desteğinde bu yapım süreci tamamlanmış. Artık annelere hizmet etme noktasına gelmiş. Sivil toplumun ne kadar önemli olduğunu, esas olanın Sivil Toplum Kuruluşları olduğunu görüyoruz. Devlet bunu akıl etsin diye beklemek yerine böyle kesimler dernekleşmiş, yatırımcı bulmuşlar. Dördüncü ile olarak bizi seçmişler. Buradan kendilerine teşekkür ediyorum. Yine bir oda ve sivil toplum kuruluşu ve örgüt olarak Çanakkale Baromuz, her zaman olduğu gibi atılımın önderliğini üstlenmiş. Tabii üstlenmeden önce Hande Hanım’a teşekkür etmemiz lazım. Hande Hanım önermiş ve Baroya sunmuş. Bize ulaştığında katkı vermemiz söz konusuydu, bu katkıyı da verdik.

Ürkütücü bir rakamda dikkat çekmemiz lazım. Emzirilmeme rakamının yüzde 5 olması gerçekten araştırılması gereken bir konu. Bu hem çocuk hem anne sağlığı için hem de hastalıkların giderilmesi adına ayni toplumun ilgili kesimlerinin fuzuli yere para harcamamaları için çocukların anne sütü ile emzirilmemeleri çok önemli. Çocuk olabildiğince emzirilmeli.

Kadınlarımızın rahatça sosyalleşebileceği ve endişelerimizi giderebileceği alanları yaratmış bulunuyoruz. Şu anda 3 tane kabinimiz var. Bir tane daha koyacağız ve yer düşünüyoruz. Ben Barbaros’u düşünüyorum. Burada bugün hizmete sokmuş oluyoruz. Annelerimiz kartla buraları kullanabilecek. Hatta başka illerde de olan yerlerde kullanabilecekler. Her yerde bu kartlar geçerli olacak. Gelen annelere de buradan kart verilecek ve anneler buradan hizmet alabilecek.” (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Sohbet Bitti, Kadın Gitti…

Sohbet Bitti, Kadın Gitti… Gökçeada ilçesi Fatih Mahallesi’ndeki esnaf G…S.. işyerine gelen kadın ile çay …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.