Anasayfa / Ekonomi / Büyükelçiler Çanakkale’yi dünyaya anlatacak

Büyükelçiler Çanakkale’yi dünyaya anlatacak

1- SEÇ (2)

Dış ticareti canlandırmak üzere hayata geçirilen en önemli tanıtım etkinliklerinden biri olan Büyükelçiler Buluşması, 73 ülkeden 181 büyükelçi ve bürokratın katılımıyla Çanakkale’de düzenlendi. Ziyaret dolayısıyla Büyükelçilere eşlik eden Vali Hamza Erkal da kahvaltılı toplantıda konuşma yaparak, Batılı büyükelçilere adeta demokrasi dersi verdi.

Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve İhracatçılar Meclisi’nin koordinasyonuyla Çanakkale’de gerçekleştirilen Büyükelçiler Buluşmasının son gününde kahvaltılı forum toplantısı düzenlendi. Çanakkale tanıtım videosunun da izlendiği forumda yabancı misyon temsilcileri ve büyükelçilere hitaben konuşan Vali Hamza Erkal, “Biz Çanakkale’de 1915’de yaşanan son Centilmenler Savaşından sonra bu genç cumhuriyeti kurduk. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk basamakları orada atıldı. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, o savaşta ortaya çıktı. Dolayısıyla bu süreçten sonra kurulan genç cumhuriyet tamamen çağdaş, batılı değerler üzerine oturtulan ilkeleriyle kuruldu. Bizim cumhuriyetimizin kuruluş ilkeleri özellikle çağdaş devletlerden aldığımız demokrasi, hukukun üstünlüğü, özgür basın, laiklik gibi kavramlar üzerine kuruldu. Bizim aldığımız ve üzerine genç cumhuriyeti kurduğumuz bu temel ilkeler hep rehberimiz olmuştur. Ancak biz hayatımızın her aşamasında bu ilkelerde hep eksiklik olduğunu söyleyerek daha mükemmel hale getirmek için uğraştık. Bütün üniversitelerimizde, okullarımızda, akademik çevrelerde demokrasinin tabandan değil tepeden geldiğini eleştirerek dolayısıyla da demokrasinin bu sebeple iyi oturmadığından bahsederek dem vururuz. Ancak 15 Temmuz’da yaşanan o darbe girişimiyle şunu fark ettik ki bizim insanımızın her hücresine, DNA’sının en ince şifresine kadar demokrasi ruhu girmiş ve o insanlar onu özümsemişler. Fakat biz o günün akabinde şunu fark ettik ki bizim o ilkeleri özenerek aldığımız batılı, çağdaş devletler maalesef ki o gün, bu girişime karşı kulaklarını tıkadılar, gözlerini yumdular, özgür basını dediğimiz o basın aylar geçti, hala bu durumu görmemekte ısrar ediyor. Bizim en büyük üzüntümüz bu değerleri biz onlardan aldık. Bu değerlerin sahipleri olduğunu düşündüğümüz bu ülkelerin nasıl olur da böyle davrandıklarını gördüğümüzde inanın hayal kırıklığına uğradık. Dolayısıyla da ben ümit ediyorum ki burada bize misafir olan bütün büyükelçiler bütün ülkelerin temsilcileri bu durumun farkındalar ve bu durumu kendi ülkelerine kendi halklarına anlatacaklardır.

TERÖRİSTE ‘TERÖRİST’ DEMEK GEREK

Biz 1915’de nasıl bu vatan için göğsümüzü siper ettiysek yine 15 Temmuz’da Türk insanı göğsünü siper ederek bu memleketi kurtardı. Vatanını bir gecede kurtardı. Ben,  o kalkışmayı yapanların aynı Troya’daki atın içine saklanarak, şehre gizli gizli giren askerler gibi aynı benzetmeyle o gün bizim içimize sızan ama bizden olan ve bütün kurumlarımıza yerleşen terör örgütü mensuplarının çok farklı bir taktik uygulamadığını söylemek isterim. Bizim içimizden çıkmış olsalar da bu vatana kendi milletine kurşun sıkan, silah atan uçaklarla, tanklarla kendi vatandaşını öldüren bir grubun hoş görülmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Teröriste ‘terörist’ demek gerektiğini buradan ifade etmek istiyorum. Ben ümit ediyorum ki buradaki misafirlerimiz bu coğrafyanın barış üzerine kurulmuş olduğunu, barışı ne kadar özümsediğini, arzu ettiğini müşahede etmişlerdir. Bizim ilimizin her köşesi de ‘Barış Mümkündür’ sloganıyla donatılmıştır. Dolayısıyla da barış üzerine bir memleket bir dünya arzusuyla hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyor burada bizlere misafir olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Büyükelçiler, bölgenin temel direği olduğu konusunda birleştikleri Türkiye’nin birlik, beraberlik ve demokrasiye bağlılığını ve ekonominin sağlam temeller üzerinde olduğunu ülkelerine anlatacaklarını söylediler.

“BURADA YAŞANANLARI İLİKLERİMİZE KADAR HİSSETTİK”

Hollanda Büyükelçisi Cornelis Van Rij: “Hollanda’nın Türkiye’de 22 milyar Euro tutarında yatırımı var. İki ülke işbirliği ve fırsatları daha da geliştirilmeli. Aynı şekilde siz de Hollanda’ya yatırım yapmalısınız. Rönesans Group bu yönde bir satın alma gerçekleştirdi. Yeni işbirlikleri geliştirmeliyiz”

Etkinlik kapsamında bugün düzenlenen iş forumunda konuşan Kongo Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, “Çanakkale’de sadece tarihi öğrenmedik, bizimle aynı zamanda bir bilgelik yolu paylaştınız. Osmanlı’da ‘Nereye giderseniz her yere bir hatıra bırakın’ diye bir yaklaşımınız var. Bu yaklaşım aynı zamanda yatırım demektir. Sizler bu yolda ilerliyorsunuz. 15 Temmuz’a yönelik birlik, beraberlik ve demokrasi mesajınızı, buradaki tüm ülke büyükelçileri olarak ülkelerimize götüreceğiz. Kendi hükümetlerimizle ve halklarımızla paylaşacağız. Oradan size yeni misafirler getireceğiz” diye konuştu.

Forumda söz alan Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, şunları söyledi: “Çanakkale’nin manevi ruhunu bize açtığınız için size minnettarız. Burada yaşanılanları iliklerimize kadar hissettik. Dünya tarihinin kökleri burada. Bizi içimize dönüp düşünmek zorunda bıraktınız. 100 yıl sonra neredeyiz, ne yapıyoruz diye kendimize sorduk. Bu kadar ölüme değdi mi? Türk, İngiliz, Fransız nesilleri bu savaşlar yüzünden dünyadan silindi. Onların adına da konuşuyorum. Türkiye bölgenin temel direğidir. Dolayısıyla Türkiye’nin güçlü bir ülke olarak kalmasına ihtiyaç var. 15 Temmuz darbe girişimini Latin Amerika ülkeleri olarak lanetledik. Koşulsuz şartsız Türkiye demokrasisinin arkasındayız.

Türkiye, Latin Amerika’da varlığını her geçen gün artıran bir ülke. Meksika ile Türkiye arasında 1,5 milyar doların üzerinde bir ticaret hacmi var. Aramızdaki ticaretin yüzde 95’ini sanayi ürünleri oluşturuyor. İhracatı artırmaya yönelik iyi uygulamalarınızla TİM olarak bizlere izlenecek bir yol bırakıyorsunuz. Ekonomimiz bu şekilde büyüyecektir. Cömertliğiniz ve asaletiniz için sizlere teşekkür ediyoruz.”

Brezilya Büyükelçisi Antonio Lois Salgado ise yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisinin son 10 yıldır iyi bir büyüme sergilediğini belirterek, “Brezilyalı yatırımcıların İzmir’de meyve suyu, Ankara’da çimento yatırımları var. Çimento yatırımcısı gelecek yıllarda yatırımını büyütmeyi hedefliyor. Ülkenizin geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Büyükelçiler buluşmasında iki yıldır partner ülke olduklarını belirten Hollanda Büyükelçisi Cornelis Van Rij “Bugün Türkiye’ye olan inancımız ve güvenimizden dolayı geldik. Türk insanı güvenilir, çalışkan ve azimli. Ekonominiz sağlam temeller üzerine kurulu. Hollanda’nın Türkiye’de 22 milyar Euro tutarında yatırımı var. İki ülke işbirliği ve fırsatları daha da geliştirilmeli. Aynı şekilde siz de Hollanda’ya yatırım yapmalısınız. Rönesans Group bu yönde bir satın alma gerçekleştirdi. Yeni işbirlikleri geliştirmeliyiz” diye konuştu.

BÜYÜKEKŞİ’DEN 73 ÜLKEYE YATIRIM ÇAĞRISI

Etkinlik kapsamında düzenlenen forumda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ihracatının yüzde 44’ünün yapıldığı 73 ülke temsilcisine işbirliği konusunda çağrıda bulundu. Büyükekşi, “65 bin ihracatçının ortak gayretiyle Türkiye’nin 2023 yılında dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almasını, sadece ihracatın değil yatırımların da artırılmasını hedefliyoruz. Ancak bu amaca yalnız ihracatı değil, ikili ticareti ve yatırımı artırarak ulaşabiliriz. Cumhuriyetimizin 100.yılı olan 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ve 625 milyar dolar ithalat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Büyüklerimiz ‘plansız hedef, dilekten ibarettir’ demiş. Bu söylemden hareketle sizlerle ilişkimizi daha da güçlendirmeyi ve her iki tarafın da kazanmasını arzu ediyoruz. Hem Türkiye’de hem de üçüncü ülkelerde sizlerle yatırım yapabiliriz” dedi.

ŞEHİTLİKLER, TRUVA VE ASSOS GEZİLERİ

Etkinlik süresince büyükelçi ve bürokratlar, tarihi, kültürel ve turistik yöreleri gezdi. Bu kapsamda Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale deniz ve kara muharebelerinin yapıldığı, şehitlikler, anıtlar ve savaş kalıntılarının yer aldığı tarihi ve kültürel varlık olan Gelibolu Anıtları ile Truva, Assos gibi tarihi-turistik yöreler ziyaret edildi.

Bbüyükelçi ve bürokrat düzeyinde etkinliklere katılan 73 ülke şöyle:

Arjantin, Arnavutluk, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Benin, Belarus, Bosna-Hersek, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Burkina Faso, Cezayir, Ekvator, Etiyopya, Fildişi Sahili, Filistin, Finlandiya, Fransa, Gabon, Gambiya, Gana, Güney Afrika, Güney Sudan, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İrlanda, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Karadağ, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, Kongo, Kosta Rika, KKTC, Libya, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Nijer, Nijerya, Panama, Peru, Polonya, Ruanda, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Sri Lanka, Sudan, Şili, Tayland, Tunus, Uganda, Umman, Ürdün, Venezuela, Vietnam, Yemen, Yunanistan, Zambiya.

(Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif