Anasayfa / Siyaset / Ülgür Gökhan’dan KHK yorumu

Ülgür Gökhan’dan KHK yorumu

1

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan gazetecilerin Çanakkale’ye ve gündeme dair sorularını yanıtladı. Gökhan, öncelikle MHP içerisindeki ihraçlarla ilgili olarak MHP Belediye Meclisi Üyesi Ufuk Demirbaş için partiden böyle bir karar gelirse “Ufuk bey ile yolumuza bağımsız olarak devam ederiz” dedi. Kanun Hükmünde Kararnamelerde(KHK) çıkan belediyelere, kayyum atanması kararlarını antidemokratik bulduğunu belirtti.

“UFUK BEYLE YOLUMUZA BAĞIMSIZ DEVAM EDERİZ”

Başkan Gökhan son dönmedeki gelişmeler ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gökhan, ilk olarak MHP içerisinde yaşanan tasfiyeler ve MHP belediye meclisi üyesi Ufuk Demirbaş’ın akıbeti üzerine sorulan soruya “Belediye Meclis Üyesi Ufuk beyin partiden ihraç edildiğini dün gece öğrendim ve basından takip ettim. Sadece o değil, Milletvekili Kürşat Bey ve Nagihan Hanım da içlerinde olmak üzere 7 kişi yanılmıyorsam, partiden ihraç edilecekmiş. Tabi bu durum kendi içişleri, bu konuda yorum yapmam yakışık almaz. Ufuk Bey şu anda bağımsız üye olarak yoluna devam edecektir. Ufuk Bey’in siyasi bağı kalmadığı zaman parti olarak bize bu tebliğ edilirse, biz de MHP olarak değil bağımsız üye olarak yola devam etmesini sağlayacağız. Yapılacak başka bir şey yok” diye cevap verdi.

KHK’LAR BANA HUKUKİ VE DEMOKRATİK GELMİYOR

Gökhan, KHK’larda çıkan Belediyelere kayyum atanması yasası ile ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Burada amaç, muhalif belediyeler mi, yoksa sadece Güneydoğu ve Doğudaki belediyeler mi bilemiyorum. Tabi şu anda bir OHAL içerisindeyiz ama seçimle gelmiş kişilerin her ne gerekçe olursa olsun özellikle yerel yöneticilerin seçimle gitmesi söz konusu olabilir. Hayır, görev yapmasında sakınca varsa, zaten bununla ilgili bir kanun var. İçişleri Bakanlığı, bir müfettiş göndermek sureti ile teftişini yaptırır ve gerekçesini ortaya koyar. Görevden alınması ile ilgili veya Kayyum atanacak bir durum varsa bir görevlendirme yapar. Bu görevlendirme de meclis içerisinde olur ve farklı bir arkadaşı mecliste görevlendirir. Bu noktada bence çok antidemokratik bir uygulama bir gerekçe ile kayyum atanacak veya kayyum atanması söz konusu olan bir belediye varsa bugüne kadar niye görev yaptı? Bunları sorgulamak lazım. Şu anda bir belediye başkanı görev yapıyor, ancak bu karardan sonra buraya kayyum atayacağız bence uygun değil, anayasal bir süreç değil. Seçimle gelmiş insanlar bunlar, hepimiz öyle geldik. Yasalara aykırı bir durum varsa, bizim meclisimizin üzerinden bir kişiyi görevden alır, bir kişiyi atar. Bugüne kadarda böyle olmuştur.  Bunun için ben ne şekilde uygulayacaklarını bilmiyorum ama bana bu KHK hukuki ve demokratik gelmedi. Bakalım uygulamada göreceğiz.”

(Eren Aşnaz)  

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Seçim Sürecini Değiştireceğim”

“Seçim Sürecini Değiştireceğim” Cumartesi günü gerçekleştirilen Kent Konseyi Başkanlık yarışını, Engin Kandemir ve yönetim kadrosu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif