Anasayfa / Kültür-Sanat / Kırkyamalar ‘çocukları ve barışı’ işledi

Kırkyamalar ‘çocukları ve barışı’ işledi

y (2)

Çanakkale Evi’nde gerçekleştirilen ‘Kumaşla Barış’ sergisinde Barış konusu ele alınırken, Akol Otel’de gerçekleştirilen 3 El sergisinde Çocuk İstismarı konu edildi.

Çanakkale Evi’nde gerçekleşen ve açılışında CHP İl Başkanı Nejat Önder ile Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın da katılım gösterdiği ‘Kumaşla Barış’ sergisinde, sanatçılar dokularına barışı işlerken, Akol Otel’de düzenlenen 3 El sergisinde ise çocuk istismarı konu edinildi. 5.si düzenlenen ve Çanakkale’nin çeşitli yerlerinde Türkiye’nin birçok yerinden gelen Kırkyamacıların sergileri büyük ilgi görüyor. Sergilerde ayı zamanda Kırkyama Sanatçıları güncel konuları da dokularına işliyorlar.

Gerçekleştirilen Kırkyama sergileri ile düşüncelerini aktaran Başkan Gökhan şunları söyledi:

“Kırkyama festivalinin bu sene 5. sini yapıyoruz. Her geçen yılda hem kalitenin hem de katılımın arttığını görüyoruz ve farklı eserler var. Artık resme ve tablolara dönüşmüş. Bazen de konuları var mesela bu salında çocuk istismarına dur dite güncel bir konu seçilmiş. Dünyada da önem arz eden bir konu özellikle göçlerle beraber sığınmacılarla beraber, daha da güncellik kazanmış bir konu. Çocukların istismarı. Hem çalıştırarak, hem cinsel anlamda büyük acı veren olayları hep berber izliyoruz. Buna duyarlı olmak adına özellikle kadınlar kendi içgüdüleri ile anne içgüdüsü ile böyle çalışma yapmışlar. Hepsini kutluyorum ellerine sağlık böyle güzel eserler çıkartmışlar. Boreas Kırkyama çok önemli bir çaba gösteriyor. Belediye mekânsal olarak destek vereye söz vermiştik. Bunu da inşallah yerine getireceğiz. Kordondaki yeni onaracağımız eski tarihi binada bunların sürekli burada hem sergi hem üretim anlamında faydalı olmasını sağlayacağız. Ben kentlerden gelen bütün kırkyamacı dostlara ve yurttaşlarımız teşekkür ediyorum. Kadınlar bütün ruhlarının güzelliğini eserlerine yansıtmışlar hepsine teşekkür ediyorum.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif