Anasayfa / Sağlık / Her yıl 4500 kişiye teşhis konuyor

Her yıl 4500 kişiye teşhis konuyor

lösemi

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) verilerine göre, dünyada 350 bin lösemi vakası görülürken, Türkiye’de ise her yıl 4 bin 500 kişiye lösemi teşhisi konulduğu belirlendi.

Halk arasında “kan kanseri” diye bilinen lösemi hastalığının özellikle çocuklarda en  sık görülen kanser türü olduğu belirlenirken, ülkemizde yılda yaklaşık bin çocuğun lösemiye yakalandığı saptandı. Son günlerde ülkemizde medyada çıkan çeşitli haberlerle gündemde olan lösemi, kemik iliğinde tek bir hücrenin kanserleşmesi sonrası bu hücrenin bölünüp çoğalması ve önce kemik iliği sonrada tüm organları istila etmesiyle ortaya çıktığı belirlendi. Çıkan haberlerde hastalıkla mücadelede erken teşhisin büyük önem taşıdığının vurgulandığı tespit edildi.

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre, yılbaşından bu yana kanser ile alakalı yazılı basında 35 binden fazla haber yayınlanırken, bu haberler içerisinde lösemi ile ilgili ise yazılı basına 6 bin 188 haber yansıdığı belirlendi. Lösemili çocuklarla ilgili yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) hakkında da yılbaşından bu yana yazılı basında 1.546 haber yayınlandığı tespit edildi. (Interpress)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kepez Protez-Ortez’de yeni dönem

Troya Caddesi üzerinde hizmet veren Kepez Protez-Ortez Üretim ve Uygulama Merkezi, yeni ustası ile yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif