Anasayfa / Kültür-Sanat / Düğün yeri düğümü çözüldü

Düğün yeri düğümü çözüldü

2

İsmail Özay’ın Belediye Başkanlığı döneminde 500. Yıl Vakfı ile yapılan protokol ile alınan, halk arasında “Eski Yahudi Mezarlığı” olarak bilinen alan, yeniden tanzim edilecek. Mezarlık üzerine yapılmak istenen düğün solonu inşaatı, yetkililer tarafından durduruldu.

Çanakkale’nin en eski mezarlıklarından birisi olarak bilinen, Salı Pazarı mevkiindeki mezarlığın yerinde şu anda amfi tiyatro ve çocuk parkı bulunuyor. Son olarak mezarlık bölgesinde bir düğün salonu yapma projesinin olduğu doğrulanırken, Projenin kim tarafından yapıldığı ise açıklanmadı. Konu ile ilgili Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü ve Çanakkale Belediyesi yetkilileri sorularımızı yanıtladılar.

Çanakkale Belediyesi yetkilileri olası projenin mezarlık içerisinde değil, Esenler mevkiinde bir yere yapılacağını açıkladı. Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü böyle bir proje inşaatının olduğunu,  projenin koruma kurulu tarafından iptal edildiği açıklandı. Kültür Koruma Kurulu tarafından gazetemize;  “Eski Yahudi mezarlığı olarak bilinen bölgede böyle bir düğün salonu projesinin yapılmak istendiği bilgisi doğrudur. Zaten siz de orada dökülen betonlardan görmüşsünüzdür. Ancak bu proje ile ilgili bize şikâyetlerde geldi. Her ne kadar orada mezarlıklar olmasa da orası bir mezarlık bölgesi. Yüzlerce yıllık Yahudi mezarları orada. Bizlerde bu konuyu Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu olarak değerlendirdik ve orada yapılması planlanan düğün salonu projesinin iptali kararını aldık” dedi.

Çanakkale Belediyesi yetkilileri ise konu ile ilgili olarak;  “Bölge içerisinde herhangi bir düğün salonu projesi mevcut değil. Düğün salonu projesi Esenler semtinde yapılması planı var. Bununla ilgili fizibilite çalışmaları devam ediyor. O bölgede amfi tiyatro var ancak bu tiyatro, ses olduğu gerekçesi ile kullanılamıyor. Biz bu tiyatronun üst bölgesine açılır kapanır bir sistem yaparak yaz kış işlevli bir hale getirme planımız var.” dediler. Öte yandan Belediye İmar Müdürlüğü yetkilileri ve İmar İşlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısının, inşaatın bu seviyeye gelinceye kadar görmemiş olmaları da dikkat çekti. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif