Anasayfa / Yazarlar / Didem Güner / OBEZİTE VE ÇOCUK  

OBEZİTE VE ÇOCUK  

Obezite genetik ve çevresel etkileşimleri olan, sadece irade yetersizliği ile açıklanamayacak kadar ciddi, psikolojik faktörlerin de etkin olduğu karmaşık bir hastalık olarak düşünülmelidir.

Çocuklarda ise obezite son 25 yılda büyük bir artış göstermiştir. 6-11 yaş arasında yaygınlık iki katına çıkarken, 12-17 yaş arasında obezite üç kat artmıştır.

Günümüz kültüründe özellikle çocuklarda kilo hassas bir konudur. Obezitenin oluşumunda psikolojik faktörlerin olmasının yanı sıra birde obezitenin çocuğun psikolojisini nasıl etkilediği yönü var.

ABD’nin Yale Üniversite’sinde yapılan bir araştırma, kilo verme tedavisi gören ergenlik dönemindeki gençlerin aslında en güvendikleri kişilerce kiloları nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldığını ortaya çıkardı.

Çalışmanın sonucunda, ergenlik dönemindeki kilolu gençleri en çok kışkırtanlar ise şu şekilde sıralandı:

Sınıf arkadaşları (yüzde 92), arkadaşları (yüzde 70), beden eğitimi hocaları (yüzde 42), aileler (yüzde 37) ve sınıf öğretmenleri (yüzde 27). Gençlerin çoğu kiloları sebebiyle okulda onlara sataşıldığı ve kavgaya kışkırtıldıklarını belirtti. Bazıları ise kilo verdikten sonra bile aynı durumun devam ettiğini söyledi.

Bu veriler ışığında fazla kiloları olan ailelerin daha hassas ve yapıcı olmaları gereklidir.

Konuşmamayı tercih edin, harekete geçin
Çocuğunuz kilolu ise bunu ona söylemek yerine beraber hareket edebileceğiniz aktiviteler bulun.  Kendiniz, çocuğunuz veya ünlü birinin fazla kiloları ve dış görünüşüyle ilgili konuşmayın. Yeterli ve dengeli öğünler planlayın ve öğünleri aile masasında tüketin. Bilgisayar oyunlarını kapatın ve beraber eğlenebileceğiniz aktiviteler düzenleyin.

Çocuğunuzu suçlamayın
Bu gibi hassas konular çocuklar ve aileler arasında mücadele konusu olabilmektedir. Utanç, suçlama ve öfke başarısızlık hissine neden olarak ilerleyen dönemde yeme bozukluklarına neden olabilmektedir. ‘Diğer bir ekmek parçasına gerçekten ihtiyacın var mı?’ sorusu çocuğunuzun çabalarını düşürecek ve kötü hissetmesine sebep olacaktır,

Ebeveynlerin ortak mesajları vermesine özen gösterin
Çocuğa verilen farklı mesajlar sağlıksız sonuçlara neden olur. Çocuğunuza ancak kilo verirse, kavgalara kışkırtılmayacağı gibi bir önermeden kaçının,
 
Sağlık profesyonellerinden yardım talep edin

Bazen beslenme hakkında çocuğunuz ile konuşmak ilişkiye zarar verebilir. Çocuğunuzun iyi özelliklerini ve başarılı yönlerini ön plana çıkarın,

Büyük resmi görün 
“Kalçalarım çok büyük” cümlesi çocuğunuza kendi vücudunun kötülemenin normal olduğunu ve görünüşe fazla önem vermesi gerektiğini öğretir, Önemli olan sağlıktır, ağırlık değil. Eğer çocuğunuz fiziksel aktivitesini arttırmaya başladıysa, beslenme alışkanlıklarına özen gösteriyorsa hızlı kilo kaybını beklentisine gerek yok.

 

Hakkımızda Didem Güner

Didem Güner

Bu Haber Çok Okundu

Annelere – Babalara

ANNELERE – BABALARA Çanakkale’de  her geçen gün daha da tehlikeli boyutlara gelen uyuşturucu illeti ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.