Anasayfa / Manşet / Demokrasi Güçleri’nden ‘Dünya Barışı’na çağrı

Demokrasi Güçleri’nden ‘Dünya Barışı’na çağrı

2

Çanakkale Demokrasi Güçleri, ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ dolayısı ile basın açıklaması gerçekleştirdiler. İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamaya meslek odaları, sendikalar, demokratik kitle örgütleri katılım gösterdi.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeni ile sendikalar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin oluşturduğu Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri İskele Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Burada Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamada bulunan Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Mali Sekreteri Filiz Savaş şunları söyledi: “Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Barış gününü kutluyoruz çünkü barış, insanlığın en kadim ve en büyük arzusudur. O yüzden selamımız barış, inancımız barış, umudumuz barıştır. O yüzden Birleşmiş Milletler gezegenimizde yaşayan halkların kutsal barış hakları bulunduğunu kabul ve ilan etmiştir.

Savaşı kim ister? Yeni pazarlar kazanmak için emperyalistler, bir de aklını ve vicdanını yitirmiş ırkçılar, gericiler ister. İnsana ve hayata değer veren kimse savaş istemez. Yaşadığımız bu şehir, tarihte Truva ve Çanakkale savaşları gibi iki büyük trajedi yaşadı. O yüzden ‘Barışın Şehri’ unvanını fazlasıyla hak ediyor. Ve bizler, ‘Barışın Şehri’nin barışçı sakinleri, tarihin ve vicdanlarımızın bize yüklediği görevi biliyoruz: Yurtta ve dünyada barış istiyoruz. Çünkü Türkiye barışa mecburdur! Bugün sarayın ve hükümetin barışı değil savaşı tercih etmesini, memleketi bir yangın yerine çevirmesini, halklarımızı kutuplaştırıp karşı karşıya getiren ayrımcı politikalarını, en ufak demokrasi talebini zalimce bastırmasını, gerici cemaatlerle paralel elbirliğiyle getirdikleri bu uçurum kenarını kabul etmiyoruz. Bu insanlık dışı saldırılarda hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. AKP hükümetinin ısrarla sürdürdüğü politikalar memleketi iç savaşa sürüklemektedir. Bunun en vahim göstergesi de, ana muhalefet partisi liderinin saldırıya maruz kalmasıdır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Savaşları ve sivillere yönelik şiddeti kınıyoruz. Çanakkale’ de OHAL kapsamında görevlerinden haksız yere uzaklaştırılan, adli ve idari soruşturmalara maruz bırakılan kamu emekçilerinin yanında olduğumuzu, mesleklerine bir an önce dönmeleri için hep birlikte mücadeleye devam ettiğimizi bir kez daha yineliyoruz. Bizler; savaşın, şiddetin, ırkçılığın, ayrımcılığın, eşitsizliklerin ve adaletsizliklerin dünyasına karşı, barışın hüküm sürdüğü, farklı halkların ve inançların eşit ve demokratik bir ortamda yaşadıkları bir dünyanın mümkün olduğunu biliyoruz. OHAL’ i kaldırın. Kanun Hükmünde Kararnamelerle ülkeyi yönetmeyi bırakın. Siyaset dikensiz gül bahçesinde yapılmaz. Kendinizi demokrasiye hazırlayın.”

Savaş’ın gerçekleştirdiği açıklamanın ardından 10 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilen mitinge yapılan bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren Eski EMEP İl Başkanı Ercan Adsız’ın eşi Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Kadın Sekreteri Yasemin Adsız söz alarak; “Bugün burada bu eylemi yaparken isterdim ki, Ercan da benim ile olsun. Maalesef Ercan’ı katlettiler. Ercan’ı katledenler savaş isteyenlerdi. Ercan şu anda burada bizimle birlikte el ele olmalıydı ve bu sloganları birlikte atmalıydık. Ama istemediler. Çünkü bu ülkede savaş olsun, kan olsun istiyorlar. Neden? Çünkü çıkarları var dostlar. Hayır dememiz gerekiyor. Tek bir yumruk halinde durmamız gerekiyor faşizme karşı” dedi.

Açıklama konuşmaların ardından saygı duruşu ile son buldu. (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Pınar, Mutan’a Kongreden Seslendi

Pınar, Mutan’a Kongreden Seslendi Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hakan Pınar, haftasonu yapılan il kongresindeki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif