Anasayfa / Siyaset / Avukat milletvekilinden Külliye eleştirisi

Avukat milletvekilinden Külliye eleştirisi

CHP Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen Adli Yıl açılışı ile ilgili yaptığı açıklamada “Cemaatten talimat alan yargıç ve savcıyla iktidardan emir alan yargıç ve savcı arasında bir fark yoktur.” dedi.

Erkek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “1 Eylül itibariye, kuvvetler ayrımının uygulanmadığı ve yargının, yürütmenin ’emri’ altına sokulmak istendiği bir ortamda adli yıl açılışı gerçekleştirildi. Yargının bağımsızlığı; yurttaşlarımızın adil yargılanması, insan hakları, temel hak ve özgürlüklerin korunması, anarşi ve kaosun olmaması, en nihayetinde demokrasi için olmazsa olmazdır.

2010 yılında yapılan ve yanlış yapıldığı için defalarca uyardığımız türden Anayasa değişikliği ile yargı, belli bir cemaatin kontrolüne verilmişti. Aynı yapı bugün FETÖ olarak karşımıza darbe girişimiyle çıkmıştır. Eğer Ergenekon, Balyoz, Oda TV, Casusluk gibi kumpas davalarında, adalet tecelli etseydi, belki de bugün 15 Temmuz askeri darbe girişimini yaşamayacaktık.

Her zaman söylediğim gibi, ‘Cemaatten talimat alan yargıç ve savcıyla iktidardan emir alan yargıç ve savcı arasında bir fark yoktur.’ Anayasanın 138/2. maddesi açıkça ‘Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.’ demektedir. Başka bir ifadeyle yargıç cübbesinde neden düğme olmadığını açıklamaktadır. Yargıçların cübbesinde düğme yoktur; çünkü, ‘yargı bağımsızlığı’ gereği önünü ilikleyeceği hiçbir makam, mevki bulunmamaktadır. Yani, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda adli yıl açılışı gerçekleştirilmez ve Cumhurbaşkanı önünde yargıçlar, savcılar ayağa kalkmaz. Bu bir semboldür. Yargı bağımsızlığının sembolüdür. Umarım önümüzdeki süreçte yargıçlarımız ve savcılarımız bu inançla hareket ederler. Özellikle darbe girişimi sonrası, suçsuz olduğu halde tutuklu bulunan kişilerin, adil yargılanmasını sağlamaları temennimizdir.

Yargı, zor koşullarda çalışmanın bir diğer adıdır. Vicdanlı hukuk insanlarımız sayesinde tüm zorlukların üstesinden geleceğiz. Bu inançla hukukçu bir milletvekili olarak, yeni adli yılın, tüm yargı mensuplarına hayırlı olmasını dilerim.” (Haber Merkezi)

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Seçim Sürecini Değiştireceğim”

“Seçim Sürecini Değiştireceğim” Cumartesi günü gerçekleştirilen Kent Konseyi Başkanlık yarışını, Engin Kandemir ve yönetim kadrosu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif