Anasayfa / Manşet / Adli yıl açılışında liyakat vurgusu

Adli yıl açılışında liyakat vurgusu

2016-2017 Adli Yılı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle açıldı. Gerçekleştirilen törenin ardından basın mensuplarına konuşan Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan; “Avukatlar olarak, darbeleri değil seçimleri, askeri değil sivil hükümetleri, anarşiyi değil hukuku yüce biliriz” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda 2016-2017 Adli Yılı açılışına Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Faik Ersöz, Adalet Komisyonu Başkan Vekili Nesim Kaya ile hâkim, savcı ve adli çalışanlar katılım gösterdi. Atatürk Anıtına yapılan çelenk koyma töreninin ardından, saygı duruşu ve istiklal marşı ile sona eren açılış ardından Baro Başkanı Şarlan, basına bir konuşma gerçekleştirdi;  “Avukatlar olarak, darbeleri değil seçimleri, askeri değil sivil hükümetleri, anarşiyi değil hukuku yüce biliriz” diyen Şarlan, Adli Yılı açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“15 Temmuz’un panzehiri, bağımsız, tarafsız ve liyakata dayalı yargıdır. Dün olduğu gibi bugün de darbelere karşıyız, demokrasi ve hukuktan yana tarafız. Avukatlar olarak, darbeleri değil seçimleri, askeri değil sivil hükümetleri, anarşiyi değil hukuku yüce biliriz. Bu inancımızı meslektaşlarımızı ve barolarımızı temsilen, Ankara’da yapmış olduğumuz ziyaretlerde ifade ettik. Teröre hayır, hukuk devleti ve demokrasiye evet diyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi ve ülkemizde yaşanan terör olaylarında şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum”

15 Temmuz sonrası Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararlarıyla yargı içerisindeki paralel yapıya mensup olduğu tespit edilen 3 bine yakın hakim ve savcının açığa alınması ve bunlardan 2 bin 847’sinin ihraç edilmesiyle hakim ve savcı sayısındaki azalmanın herkesin malumu olduğunu hatırlatan Bülent Şarlan, “Bu süreçte görevlerine devam eden hakim ve savcılarımızın dosya yükleri artmasına rağmen gerekli enerjiyi sağlayacaklarına ve titizlikle görevlerinin gerektirdiği çalışmaları yapacaklarına olan inancımız tamdır. Eksilen kadroların yerine yakın zamanda liyakat esasına dayalı yeni hâkim-savcı tayin edilmesini acilen beklemekteyiz. Bu süreçte avukatlık mesleğinin belirli yıllarına gelen meslektaşlarımızın hâkim ve savcı olmalarının önünün açılması halinde sürecin hızlanacağına inanıyoruz” (Eren Aşnaz)

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Çanakkale Yatırımlarını Anlattı

Çanakkale Yatırımlarını Anlattı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlığın Çanakkale’deki yatırımları ile ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.