Anasayfa / Manşet / Yüzde yüz yenilenebilir enerji mümkün

Yüzde yüz yenilenebilir enerji mümkün

 

3

 

Yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımını sağlamak amacı ile EUROSOLAR Türkiye ve Danimarka’dan Folkecenter ortaklığında gerçekleştirilen, ‘Toplumların Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında yapılan panel Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen panelde, EUROSOLAR Türkiye Yenilenebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı Marmara Üniversitesi Öğretim üyesi, Tanay Sıdkı Uyar tarafından yüzde yüz yenilenebilir enerji hakkındaki misyon aktarıldı. Uyar’ın konuşmasının ardından söz alan Başkan Gökhan ise yenilenebilir enerjiyi bir şekilde insanların hayatına sokulması gerektiğini belirtti.

Gerçekleştirilen panelde Öğretim Görevlisi Uyar ile Başkan Gökhan şu konuşmaları yaptılar:

YENİLENEBLİR ENERJİNİN ÇÖZÜM OLDUĞUNA İNANIYORUZ

Öğretim Görevlisi Uyar: “Bütün enerji ihtiyaçlarının yüzde yüzünün yenilebilir olduğunu savunuyoruz. Küresel olarak bu kampanyayı yürütüyoruz. 7 senedir yüzde yüz yenilenebilir enerji konferansı yapıyoruz. Yenilenebilir enerjinin çözüm oluğuna inanıyoruz. Böyle bir misyonumuz var. Önceliğin enerjinin etkin kullanımında öncelikli olduğunu, daha az enerji tüketerek, ulaşımda, konutta, sanayide olduğunu düşünüyoruz. Daha çok rüzgar tribünü ya da güneş paneli kurmak değil, kentin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olabildiğince az rüzgar tribünü, güneş paneli kullanarak yapılabileceğini düşünüyoruz. Artık Avrupa da bioenerji dediğimiz zaman ormandan ağaç kesip yakmayı anlamıyoruz. Katı orman atıklarının, belediye atıklarının, şehir atıklarının enerjiye dönüştürülmesini düşüyoruz. Düzenli depolama diye şey 2015 itibari ile kalktı. Artık yenilebilir enerji dediğimiz zaman sadece rüzgâr ve güneş demiyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları her yerde var olan, bizim yüksek entropili yakıt dediğimiz bir şey olduğu için her yerde var. Bunun her yerde yerelde kullanılıp, fazlasının da diğer yerlere aktarılabilmesi lazım. Merkezi büyük bir santral gibi sadece dağıtmak değil, her yerde üretip her yere dağıtmak için akıllı çevreci gerekiyor. İleride yenilenebilir enerji söz konusu ise şebekenin de ona göre düzenlenmesi lazım. Tam yüzde yüz yenilebilir enerjiye geçmek için bu yetmiyor. Var olan güneşin ertesi gün güneş çıkana kadar bir miktar depolanması lazım k, fosil yakıtlarına olan bağımlılık ortadan kalksın. Yani, depolama ve akıllı şebekelerle biz yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçiş mümkün.”

TOPLUM VE ÇEŞİTLİ KURUMLARI PROJE İÇİNE ALMALI

Başkan Gökhan: “Çanakkale’de böyle bir program düzenlenmiş olması çok önemli. Yenilenebilir enerji konusunda Çanakkale’de çok duyarlı kesimler var. Bizde bu konuda çaba içerisindeyiz. Bunlardan bir tanesi enerjinin verimli kullanılması noktasında, yeni yaptığımız yerel yönetim binasını yeşil bina olarak projelendirdik. Buna özen gösteriyoruz. Atık su arıtma tesisimizde bir güneş enerjisi projemiz var bu ilerliyor. Bir örnek olması açısından ilerliyoruz şu anda. Atık su arıtma tesisimizi güneş enerjisi ile var etmenin yollarını bulabileceğiz. Burada bizim bir kooperatifleşme söz konusu. Avrupa’da da örnekleri bu, bunu geliştirmemiz lazım. Bunu bir biçimde hayata sokmamız lazım. Toplumu ve çeşitli kurumları bunu içine sokmamız lazım.” (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif