Anasayfa / Kent Yaşamı / Tezel isyanda: “Engelliler istismar ediliyor”

Tezel isyanda: “Engelliler istismar ediliyor”

Çanakkale Görme Engelliler Derneği basın ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Burada yapılan açıklamada, Çanakkale’nin paravan derneklerin istilasına uğradığı, bu deneklerin engelliliği su istimal ederek ticari faaliyetlerinin kamu düzen ve huzurunu bozduğu ifade edildi.

Çanakkale Görme Engelliler Derneği basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Dernek Başkanı Zeki Tezel, kahvaltı sonrası yaptığı açıklamada başka illerden Çanakkale’ye birçok paravan derneğin geldiğini ifade etti. Bu derneklerin ticari amaç için engelliliği su istimal ettiklerini, dernekler ile yaşanan tartışmalar sonunda ise GESTAŞ’ın Merkez ve Lapseki iskelelerinde izinlerinin olmasına rağmen stant açılmasına izin verilmediğini belirtti.

 

“ÇANAKKALE PARAVAN DERNEKLERİN İSTİLASINA UĞRADI”

 Tezel, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye Görme Engelliler Derneği 5253 sayılı dernekler kanunun 27. Maddesi uyarınca İç İçişleri Bakanlığı’nca kamu yararına hizmet veren bir dernektir. Şube özelindeki Çanakkale Şubesi 300’den fazla üyesine hizmet veren bir kuruluştur. İlimizde 10’dan fazla engelli derneği bulunmaktadır. Birçok dernek kira ve genel giderlerini ödemekte güçlük çekmektedir. İlimiz Çanakkale dışından Ankara, İzmir, İzmit gibi illerden gelen ve ticari faaliyette bulunmaya çalışan, bize göre çoğu da engelliliği istismar eden paravan derneklerin istilasına uğramıştır. Bunun yanında bu paravan dernekler ilimizde gerçekleştirdikleri ticari faaliyetlerini kamu düzen ve huzurunu kent yaşayışını ve güzide kentimizin turizm potansiyelini olumsuz etkileyecek hal ve davranışlarda bulunma cesaretini gösterecek noktaya kadar gelmişlerdir.

Son günlerde yerel yönetim temsilcisi ve kent bürokrasisinin bizim derneğimizin iktisadi işletme faaliyetlerin ve personel çalışmalarının kısıtlanmasını engelleyen tavır içerisine girmesi bizi büyük üzüntüye sevk etmiştir. İstismarcı dernekler ise ödüllendirilir noktaya gelmiştir. Başta yerel yöneticiler olmak üzere tüm hayırsever halkımızı konuya ilgi göstermeye, engellilerin istismarı hususunda da yöneticileri yetkilerini kullanmaya davet ediyoruz.” (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif