Anasayfa / Özel Haber / ‘Hayde Vira’ya 2 kala

‘Hayde Vira’ya 2 kala

Balık sezonun açılmasına 2 gün kala balıkçılar, şu andaki durumu ve sezon hakkındaki düşüncelerini aktardılar. Balıkçılara göre sezon, bol bol balıkla açılacak.

Hem balıkçılar hem de taze balık hasreti çeken vatandaşlar, sezonun açılmasına 2 gün kala sabırsızlıkla bekliyorlar. Şu anda istavrit haricinde pek balık olmadığını belirten balıkçılar, yeni sezonda umutlular. Bol palamut beklentisi içerisinde olduklarını belirten balıkçılar, yeni sezon ile vatandaşların taze, bol ve ucuz balığa kavuşacaklarını söylediler. Karadeniz’den gelen haberlerde ufak balıkçılardan güzel haberler aldıklarını ifade eden balıkçılar; ‘Hem biz hem vatandaşlar gırgırların çalışmasını dört gözle bekliyoruz’ dediler.

 

Tuncay Dinç (Nadir Balıkçılık): “Satışlar şu anda durgun. Biraz pahalılık var. Ağırlıklı olarak sardalye tercih ediliyor. Eylül 1’de sezon açılacak. Haftaya bu zaman her şey bulunur ümidi içerisindeyiz. Sezonun açılmasını bekliyoruz. Yasak olduğu için palamut vs çıkmıyor. Sardalye 15 TL. Yarın gırgır dediğimiz büyük motorlar başladığı zaman o zaman ucuzlayacak. Çuprası, hamsisi, sardalyesi, istavriti hepsi gelecek. Eylül 1’den sonra hepsi belli olacak.”

 

Engin Timur (Engin Balıkçılık): “Eylül’ü bekliyoruz. Mesela sardalye 15TL, 10 ya da 7 TL olsa daha iyi olur. Sezon açılıp gırgır teknelerinin çıkması ile bizim illerimizde daha iyi olacak. Bereketli bir sezon bekliyoruz. Yukarıda haberler iyi. Palamut, istavrit, hamsi ile ilgili güzel haberler var. Çünkü Karadeniz’deki gırgır reisleri, ufak balıkçılardan haber alıyor. Ufak balık olduğu zaman balığın bolluk ve bereketinin daha fazla olacağına işarettir. Ağustos ayında belli oluyor. Mayıs ayında buradan giden anaç balıklar orada yavrusunu çıkartıyor. Orada yavru bol olduğu zaman sezon bereketli geçecek demektir. Şu anda sardalye bile 15 TL sardalyenin 7 ila 10 TL arasında olması gerek. Vatandaşın daha ucuz balık yemesi için gırgırların bol balık tutması lazım.”

 

Ömer Oğuz (Uysallar Balıkçılık): “Eylül’ü bekliyoruz. Sezon açılacak ama Eylül’de iyi olacağını zannetmiyorum. Çünkü Kurban Bayramı geliyor. Kurban Bayramı ile beraber ete rağbet oluyor ve balık normal olarak pek tercih edilmiyor. Her sene bolluk olacağı söylentileri var ancak ne kadar olur bilemiyorum. Her sene söyleniyor. Fiyata etki eder.”

 

Ersin Erten (Erten Balıkçılık): “Şu anda bir tek sardalye var. Fiyatlarda normal 10-15 TL civarında gidiyor. 4 günümüz kaldı. 4 günü beliyoruz. Maşallah palamut bol olacak bu sene ve herkes iş yapacak. Sezonun açılmasından ilk bir hafta düşmez ancak ondan sonra düşer.”

 

Refik Varol (Dinçer Balıkçılık): “İşlerimiz şu ana da güzel. Sezon Eylül’ün 1’inde açılıyor. Sezonun açılması ile birlikte daha bol olur ve ilerde daha fazla açılır. Söylentilere göre palamut bol olacak diyorlar. Geçen senede çok olacak demişlerdi. Ne yazık ki hava şartlarından dolayı olmamıştı. Kısmet işleri inşallah bu sene olur diye düşünüyoruz. Yine de işler şu anda güzel.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Assos’ta Umut Yerli Turistte

Assos’ta Umut Yerli Turistte Assos halkı ve işletmecileri, turizm sezonunu ve bugüne kadarki durumunu gazetemize …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif