Anasayfa / Manşet / Gelibolulu Piri Reis’in dev heykeli dikildi

Gelibolulu Piri Reis’in dev heykeli dikildi

Çanakkale Valiliği ile Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından yaptırılan Piri Reis Heykeli’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Yeşim Karadağ ve çok sayıda davetli katıldı. Gerçekleşen açılışta Vali Erkal, Piri Reis’in hayatı ve yaptıkları ile ilgili bir konuşma yaptı.

Gerçekleşen açılış öncesi bir konuşma yapan Vali Erkal, şunları söyledi:

“Bugün bu güzel binanın önüne Çanakkale’nin bir başka değerini abideleştirmek üzere heykelini buraya dikmiş oluyoruz. Öncelikle bu heykelin alınmasında ve buraya dikilmesinde emeği geçen vakfımıza ve yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum. Çanakkale denizler açısından çok önemli bir konumda bulunuyor. Çok eski tarihlerden itibaren Osmanlı donanması boğazdan açılıp açık denizlere fütuhat yapmak Afrika’ya ve Avrupa’nın birçok bölgesine gitmek için buradan yola çıkmıştır. Piri Reis de 1500’lü yılların başında bu donanmaya çok emeği geçen, katkısı olan, kumandanlık yapan ve en önemlisi de bir haritacı bir kartograf olarak çok büyük hizmetleri olan bir insandır.

Piri Reis bir gemi kaptanlığıyla donanmaya katılmış. Bu denizlerde girmediği, keşfetmediği veya ulaşamadığı hiçbir kıyı, köşe veya koy kalmamış. Dolayısıyla da gittikleri yerlerin haritalarını çıkarmış. Daha sonra ara vermiş ve Gelibolu’ya yerleşmiş Gelibolu’da orada oturduğu sürede haritalar yapmaya başlamış gezdiği yerlerle ilgili, Kitab-ı Bahriye adlı kitabı da var. Osmanlı’nın elinde bulunan bütün haritaların, denizcilik ile ilgili haritaların temelini özellikle Piri Reis’in haritaları oluşturmaktadır. Bu çağda, bu kadar coğrafyaya uygun ve bu kadar özellikle son teknolojiye yakın çizilebilecek haritalara benzer haritalar çizmek o kadar kolay değil. O yüzden Piri Reis’in hazırladığı haritalar gerçeğine çok yakın olduğu için önem arz etmektedir. Hele hele Amerika kıtasının bir kısmı özellikle o bir kıyıya bakan kısmını hala bizim arşivlerimizde mevcut ve Piri Reis’in hazırlamış olması da hakikaten önemlidir. Çünkü daha sonraki süreçte Kristof Kolomb’un keşfiyle oraların haritasının çıktığı, orayı ilk keşfedenin Kristof Kolomb olduğu söyleniyor. Ancak bizim Piri Reis’in haritalarında Amerika kıtasının o kıyıları mevcut. Böylesine büyük hizmetleri olan bir şahsın özellikle Gelibolu’da doğmuş olması bu memleketin evladı olması bizim için çok önemli. Böylesine güzel bir eserin Çanakkale’ye kazandırılmış olmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Açılış sonrasında Vali Hamza Erkal ve beraberindekiler Piri Reis Sergisini gezdi. (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif