Anasayfa / Manşet / Davetiye 9 firmaya Giren tek firma

Davetiye 9 firmaya Giren tek firma

GESTAŞ’a ait kantin ihalesi gerçekleştirildi. Yapılan ihaleye 9 firmadan yalnızca 1 firma girdi. İhale yaklaşık üç aydır vapur kantinleri işleten Temel Baba Temizlik Turizm Gıda İnşaat Firması tarafından 2 Milyon 800 TL’lik bir bedelle yeniden alındı.

GESTAŞ’a ait kantinlerin işletilmesi amacı ile yapılan ihale gerçekleştirildi. GESTAŞ Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ihaleye 9 firma davet edildi. İhaleye yalnızca bir firma katıldı. Dün saat 3’te gerçekleştirilen ihale bedeli, 2 Milyon 750 bin TL idi. İhale verilen teklifle Temel Baba firmasında kalırken ikinci artırımda 2 Milyon 800 Bin TL’de mutabık kalındı. İhaleyi gerçekleştiren GESTAŞ yetkilileri ihale ve firma ile ilgili bilgi verirken ihaleyi alan Temel Baba firması işletmecisi Ali Rıza Avşar sorularımızı yanıtladı.

İhaleyi gerçekleştirilen GESTAŞ yetkilileri ihale ile ilgili şunları söylediler:  “9 tane firmaya davetiye gönderdik. Bunlardan 8 tanesi daha önceki ihaleye katılmış firmalar. Bir tanesi de dışarıdan katılmak istedikleri belirtildi. Bu firmaları saat 15’te şartlarımızı belirleyerek ihaleye davet ettik ve tekliflerini beklediğimizi ilettik. Şu anda bir firmamız bize teklif için geldi. Bizim firmalarımızdan istediğimiz belgeler vardı. Bunlardan ilki kafeterya ve büfe işletmeciliği işini yapmış olmak ve yıllık 1 Milyon TL hâsılat elde etmiş olmak. Bu arkadaşın vergi dairesinden alınmış kurumlar vergisi beyannamesi var.  Brüt satışı 1 Milyon 510 Bin 901 TL olarak görülüyor ve bu kriteri tamamlıyor. İstediğimiz kriterlerden bir tanesi ürünlerin 18 ay boyunca aynı fiyattan satılması var bu firma bunu da kabul etmiş. Tam istediğimiz normal bedel 2 Milyon 250 Bin TL firmanın bize ikinci teklifi 2 Milyon 800 TL. Biz 2886 sayılı yasaya tabi değiliz, bu konu üst yönetimimize sunulacak. Buradan üst yönetimimiz tarafından kabul edilirse hallolacak.”

 

“FİŞ KESMEME OLAMAZ, 56 PERSONEL KENDİSİ ÇIKTI”

İhaleyi alan Temel Baba Firması işletmecisi Ali Rıza Avşar ise şunları söyledi: “Bu hizmeti Temel Baba firması üzerinden 23 yıldır yapıyoruz. 2013’te kurulduk. İstanbul’da Dentur Avrasya, Mavi Marmara gemilerinin büfelerini işletiyoruz. Buradan yine GESTAŞ’ın ihalesine girmiştik. Sabit kira, denetlemeyi kabul ettik. Fiş kesilmemesi gibi şikâyetler oluyor. Bizde böyle bir şey yok. Zaten kameradan izleniyoruz. Kesmesek fazlasını alıyoruz. Fiyat çok yüksek. 2 Milyon 750 Bin TL KDV’si ile beraber 3 Milyon 245 Bin TL yapıyor. Bu çok ciddi bir para ve sadece kira. Bunun sermayesi, sigortası, çalışanı vs çok ciddi rakamlar yapıyor. Son dönemde ülkenin durumundan zarar olarak biz esnaflar çok çekiyoruz. Şu anda işlerimiz iyi değil ancak devam ettirdiğimiz için devam dedik. Amaç iş yürüsün ve geçim sağlansın. Şirketin yaptığı kolaylıklar var kışın düşük, yazın yüksek alacaklar. Kiracı kirasını ödeyebilsin diye kışın düşük yakın ödeyin diyor. O ödeme cetveline göre burada bir araya geldik. Bizde girdik ve ihale bize kaldı. Umarız alnımızın akı ile çıkarız. Sonuç olarak bütün risk burada kiracıda. Devraldığımızda bize 57 personel bizimle çalışacak dediler. 57 personelden 56’sı işi bıraktı. GESTAŞ başka yerlere yerleştirdi. Bir şekilde siyasi yerlere mi gittiler bilmiyorum. Aslında çalışmadıkları için biz burada mağduriyet yaşadık.”  (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Seddülbahir’e Renk Geldi

Seddülbahir’e Renk Geldi Eceabat’a bağlı Seddülbahir Köyü’nde bir ilk olan Halk Eğitim Merkezi’nde, köy kadınlarının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif