Anasayfa / Manşet / Çanakkalelilerden ‘Taksim Manifestosu’na destek

Çanakkalelilerden ‘Taksim Manifestosu’na destek

CHP Kadın Kolları, ‘Taksim Manifestosu’ için imza kampanyası başlattı. Kadınlar, imza kampanyasını İskele Meydanı’nda gerçekleştirdikleri bir basın açıklaması ile duyurdular.

CHP’li kadınlar, 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimi sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Taksim’de okuduğu 12 maddelik manifestoyu yaymak ve halkın onayına sunmak amacı ile biz imza kampanyası başlattılar. Kadınlar, İmza kampanyasının duyurulması amacı ile İskele Meydanı’nda gerçekleştirdiler. Gerçekleştirilen açıklamaya Milletvekili Bülent Öz, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,  İl Başkanı Nejat Önder’de katıldı.

skele Meydanı’nda yapılan açıklamada CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl;

“Geçtiğimiz 15 Temmuz’da silahlı kuvvetlerimizin içerisine yuvalanmış Fethullah Terör Örgütü mensuplarınca darbe girişimi yapılmıştır. Bu darbe laik parlamenter sistemimize, Cumhuriyetimize karşı yapılmıştır. Bu darbe girişiminden hepimizin ders çıkarması gerekiyor. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girerse, işte bu yaşadıklarımız olur. Bizim için demokrasi, parlamento demek, hukukun üstünlüğü demek, laiklik demek, düşünce ve ifade özgürlüğü demek, kadın-erkek eşitliği demek, bilimsel eğitim ve eğitimde fırsat eşitliği demek, basının özgür olması demek. Kısacası bizim için demokrasi bir yaşam biçimidir. Gün, dikta yönetimlerine ve darbelere karşı direnme günüdür. Ne darbe, ne dikta. Yaşasın özgürlükçü demokrasi” dedi.

Bingöl’ün 12 maddelik manifestoyu okumasının ardından Milletvekili Öz, Başkan Gökhan ve İl Başkanı Önder, düşüncelerini  şu şekilde ifade ettiler:

“KAMPANYAYA DESTEK VERDİĞİMİZ İÇİN MUTLUYUM”

CHP İl Başkanı Nejat Önder; “Kadın kollarımız burada Taksim Manifestosunu öne çıkarmak amacı ile basın açıklaması ve imza kampanyası başlattı. Bizim de Genel Başkanımızın örgütlere bir talimatı vardı. Özellikle camilere siyaset sokulmaması, kışlaya ve adliyeye siyaset sokulmaması konusunda, bağımsız yargı, dinin siyasete alet edilmemesi konusunda hassas davranılması konusunda. O manifesto ile ilgili, halkın dikkatini çekecek böyle bir kampanyaya destek verdiğimiz için mutluyum”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “CHP Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun özellikle Taksim mitinginde bir manifestosu vardı. Bu çok ilgi gördü. Çünkü 10 maddesinin 10’u da gerçekten bu 15 Temmuz darbesinin, bu maddeler yerine getirilmediği için darbenin gerçekleştiğini ifade eden cümlelerdir. Bu manifesto bu açıdan çok önemlidir. Onun için bunu her vesile ile her platformda bu manifestoyu duyurmaya çaba gösteriyoruz. Bunu şimdi de kadın örgütlerimiz üstlendiler. Bu manifesto için imza topluyorlar. İnanlara bunu bir kere daha hatırlatıyorlar. Çünkü gerçekten her bir cümlesi, eğer darbe olmasını istemiyorsak bire bir yapılması gereken maddeler. Onun için ben bunu önemsiyorum. Bütün herkesin bu manifestoya bir kere daha göz atmasını, incelemesini, irdelemesini temenni ediyorum. Burada bir başlangıç için bulunuyoruz”

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz; “15 Temmuz darbe girişiminden sonra CHP olarak darbeye karşı olduğumuzu, siyasetin demokrasi çerçevesinde yapılması gerektiğini özellikle vurguladık. Bunun sonrasında CHP olarak Taksim’de, İzmir’de bir miting yaptık. O miting çerçevesinde de genel başkanımız bir manifesto okudu ve beyan etti. Türk halkı da bunu oyladığını o mitinglerde devam etti. Biz de o manifesto doğrultusunda, Kadın Kolları Başkanlığımızın nezdinde Çanakkale halkına bu manifestoyu onaylamaları için böyle bir imza kampanyası başlattık. Bu manifesto biliyorsunuz, az önce de ifade ettiğim gibi Türk siyasetinin, Türkiye Cumhuriyetinin artık darbeler ile yönetilmemesi gerektiğini, darbe girişimine maruz kalmaması gerektiğini, demokrasi içerisinde olması gerektiğini söylüyoruz. Bir de her zaman söylediğimiz şu var, askeriyeye, devlet dairelerine, bürokrasiye, liyakat sistemine göre kadroların atanması. Ama maalesef Türkiye’de liyakat sistemine önem verilmiyor. Sadakat sistemine önem veriliyor. Bunu vurguluyoruz. Bir de hep söylediğimiz bir şey daha var. Camiye, askeriyeye, adliyeye siyasetin sokulmaması gerektiğini vurguluyoruz. Bu noktada da, bunu tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de imzaya açmış bulunuyoruz” (Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif