Anasayfa / Manşet / Çanakkale’de bilim ve sanatla büyüyen çocuklar

Çanakkale’de bilim ve sanatla büyüyen çocuklar

Çanakkale Belediyesi Yaz etkinlikleri kapsamında Halkevleri Yaz Okulu ile ortak çalışması sonucu Çanakkale Sosyal Yaşam Evleri’nde yüzlerce çocuk 100’e yakın gönüllü öğretmen tarafından hem eğitim alıp, hem de sosyal projeler ile eğlenceli dakikalar geçirerek öğreniyorlar. Çocuklar son olarak 31 Ağustos saat 20’de Morabbin Park’ta Şubadap Çocuk Konseri ve Etkinliklerini, 1 Eylül’de ise çalışmalarını sergileyecekler.

Çanakkale Belediyesi ve Halkevleri Yaz Okulu’nun ortak çalışması ile oluşturulan Yaz Etkinlikleri kapsamında yaz boyunca çocuklar bilimsel ve alternatif bir eğitim anlayışı ile hem öğrenip hem de eğlenceli dakikalar geçiriyorlar. Şu ana kadar 600 çocuğun katılım gösterdiği Yaz Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen proje hakkında Halkevleri Şube Başkanı Mehmet Öztürk ve Sosyal Yaşam  Evleri Sosyal Hizmet Uzmanı Okyar İğli, projeyi gazetemize anlattılar. Halkevleri Şube Başkanı Öztürk, Halkevleri Yaz Okulu’nun Türkiye’nin birçok yerinde yaklaşık 10 yıldır gerçekleştirildiğini belirtti. Çanakkale’de ise farklı belediyelerde 5. Yılında olduğunu belirten Öztürk, yaz okullarının amacının, günümüz ezberci, gerici ve paraya dayalı eğitim anlayışına alternatif olarak, gönüllülük sistemi ile oluşturulan parasız, bilimsel, nitelikli ve laik bir eğitim anlayışının var olabilirliğini göstermek olduğunu söyledi. Sosyal Hizmet Uzmanı Okyar ise proje ile ilgili olarak Çanakkale Belediyesi bünyesinde 5 yıldır hizmet verdiklerini belirterek, bu yıl ilk kez Halkevleri ile beraber projede yer aldıklarını ifade etti. Okyar, çocukların yer aldığı eğitim ve etkinlikleri gazetemize anlattı.

Öztürk ve Okyar yaz etkinlikleri ve okulu projesi hakkında şunları söylediler:

ALTERNATİF BİLİMSEL VE NİTELİKLİ BİR YAZ OKULU

Halkevleri Şube Başkanı Öztürk: “Halkevleri yaz okulu Türkiye’de 10.su düzenleniyor. Çanakkale’de ise yaz okullarının 5. Yılı. Türkiye’de eğitimin gericileştirildiği ve piyasalaştırılarak, cinsiyetçi bir içerikle verildiği bir süreçte. Dindar ve kindar bir nesil yetiştirme projesine karşılık alternatif olarak parasız, nitelikli, düşünsel ve bilimsel bir eğitim yaratılabileceğini göstermek amacıyla gerçekleştirilen bir proje. Yaz okullarını gönüllülük esası ile gerçekleştiriyoruz. Öğretmen, doktor mühendis vs arkadaşlarımız burada gönüllü bir şekilde çalışmalara katılıyorlar. Üniversite öğrencisi arkadaşlarımız yardımcı eğitmenlik yapıyorlar. Halkevlerinin eğitim politikası olarak eğitimin temel bir hak olduğu ve paralı bir hizmet olmaması gerektiği görüşünü savunuyoruz. Bunu anlatabilmenin en iyi yolunun da eğitimin parasızda verilebileceğini göstermek ve bunu insanlara anlatabilmek olduğu görüşündeyiz.  Bir demokratik kitle örgütü olarak aldığımız destekler ile imece usulü ile bunu yapabiliyorsak, koskoca devletin bu halkın aldığı vergiler ile bunu sağlayamaması imkânsız bir şey.

CANLI BOMBA DEĞİL, İNSANI SEVEN NESİL

Eğitim, sağlık gibi temel haklarımız elbette parasız olabilir. Dinci, gerici, cinsiyetçi, ezberci bir eğitime karşı parasız, bilimsel bir eğitimle özgür düşünebilen insanlar yetiştirmek zor değil. Çünkü özgür olan bireyden, intihar bombacısının yetişmeyeceğini biliyoruz. İntihar bombacısı değil, insan sevgisi olan bir gelecek inşa edebiliriz. Yani Halkevlerinin yaz okuluna gelen çocuklardan intihar bombacısı değil, bilim insanı, sanatçı, çağdaş, laik ve halkını toplumunu geleceğe taşıyacak bir gelecek ve haklarını bilen bireyler çıkar. Bu zamana kadar 600 ün üzerinde çocuğa ulaşıldı. Yıllık 40 eğitmen oluyor, 100’e yakın gönüllü eğitmenler oluyor.”

MASALLAR VE TARİHİ GEZİLER

Sosyal Hizmet Uzmanı İğli: “Esenler, Barbaros ve Troia Sosyal yaşam evlerimizde, uzman personellerimiz, kış dönemi yetişkinlerle, yaz ve sömestre tatilinde de çocuklarla çalışmaktayız. Bu yıl ilk kez Çanakkale Halkevi de, bizimle birlikte oldular. Atölyelerimizin çeşitliliğini, eğitmen desteğinde bulunarak zenginleştirdiler.  Temmuz – Ağustos aylarında yaklaşık 8 hafta süren yaz etkinliklerimiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da 7 – 14 yaş grubu çocuklara yönelik grup eğitimlerinden oluşmuştur. Yaz okulu demeyi tercih etmemekteyiz. Bu kararı, çocuklarımızla aldık, tatili eğlenceli çalışmalarla geçirmeyi istediklerini fark ettik. Onların istekleri ve gelişimleri doğrultusunda sosyal hizmet uzmanlarımız programımızı planladılar. Belediye sporumuzun katkısı ile iki gün, açık yüzme havuzumuza çocuklarımızı götürmekteyiz. Uygulama Mutfağında, onlarla birlikte yemek, pasta pişirmekte, ekmek reçel ve turşu yapmaktayız. Masa tenisi, satranç ve Türk beyin takımının kullandığı zekâ oyunları ve geleneksel sokak oyunlarımızla tanıştı çocuklarımız bu yıl. Bilimi eğlenceli bulmalarını ve sevmelerini istedik. Kitap Kurdu atölyemizde, kitap okumayı ve duygularını yazmanın keyfine varmayı öğrendiler. Kendi kütüphanelerimizden de etkin şekilde yararlandılar. Kent tarihini, araştırdılar, Çanakkale masalları dinlediler. Troia antik kentine de geçen hafta yüz çocuğumuzla,   bu amaçla büyük bir ziyaret düzenledik.

KÜÇÜK FİLOZOFLAR DÜŞÜNDÜLER

Şubadap Grubunun şarkılarını söyledikleri çocuk korosu çalışmasına katıldılar.  Düş atölyesinde nasıl bir dünyada yaşamak istediklerini konuştular. Bir dergi çıkarsalar neler yazmak istediklerini hayal ettiler. Nasıl bir okul, nasıl bir kent, nasıl bir öğretmen, sorularını küçük filozof grubunda uzun uzun tartıştılar. Her yaz okulunda olduğu gibi bu yıl da bilgilendirme çalışması organize ettik. Diş hekimleri Odasında ve il sağlık müdürlüğünden yardım aldık. Düzenlediğimiz bir seminerle cuma günü tüm sosyal yaşam evlerinde, diş fırçalamanın önemine dikkat çekeceğiz. Ayrıca çocukların ruhlarının da sanatla beslenmesinin şart olduğuna inanıyoruz. Müzik dinlemelerini, dans etmelerini, oyun oynamalarını her an destekliyoruz.

ŞİDDET VE AYRIMCILIK OLMAYAN DEĞERLER

Kuş evleri, Resim, kukla, baskı, tabak tasarım, takı, seramik, ebru yapmalarını gönüllü eğitmenlerimize borçluyuz, onlar sayesinde çocuklarımız uygulama ve estetik üretim fırsatı buldu. İnsanların doğayı sevmesi, hayvanları koruması, merhametli ve yardımsever olması, insan haklarını bilmesi, olumlu ve yapıcı iletişim kurması, şiddete karşı olması, ayrımcılık yapmaması, bizlerin eğitimde önemsediği değerler. Çocuklar korkmamalı ve sevgi dolu bir ortamda öğrenerek mutlu olmasını sağlamaya çalışıyoruz.  Çanakkale’yi barışın kenti yapan belediyemizin çocukların mutluluğuna büyük bir katkıdır sosyal yaşam evleri. Yaz Etkinliklerimize katılan mutlu çocuklar ve ailelerine; bu hizmeti bu yaz vermemizde emeği geçen herkese, teşekkür ediyoruz.” (Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Seddülbahir’e Renk Geldi

Seddülbahir’e Renk Geldi Eceabat’a bağlı Seddülbahir Köyü’nde bir ilk olan Halk Eğitim Merkezi’nde, köy kadınlarının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif