Anasayfa / Manşet / Çanakkale ÇABİS ile nefes alacak

Çanakkale ÇABİS ile nefes alacak

Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan, sağlıklı yaşam ve kolay ulaşımı desteklemek amacı ile oluşturulan ‘Çanakkale Belediyesi Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ve Bisiklet Kullanımını Teşvik Projesi (ÇABİS)’ dün itibari ile gerçekleştirilen açılışla hayata geçirildi.

Bisiklet kullanımını teşvik, sağlıklı yaşam ile ulaşım kolaylığı sağlamak amacı ile gerçekleştirilen ÇABİS, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkan Yardımcıları, Çanakkale Belediyesi Ulaşım Müdürü Hayati Yazıcı, belediye çalışanları ve vatandaşların katılımı ile dün itibari ile gerçekleştirildi. Proje ile ilgili olarak Ulaşım Müdürü Yazıcı, “Burada 15 km’lik alan içerisinde 5 istasyonumuz var. Bu alan içerisinde 42 adet park yerimiz var. 35 adette bisikletiz var.  Bisikletlerimiz belediyeden ereceğimiz çipli akıllı kartlarımız ile kullanıyoruz. İkincisi de normalde her türlü kredi kartı ile kullanabiliyoruz” açıklamasını yaparken, Başkan Gökhan ise; “Bisiklet kullanımına teşvik etmek için hem trafik yoğunluğunu azaltmak hem de otopark ile ilgili sorunların aza indirilmesi noktasında bu uygulamaya başlıyoruz. Bisiklet yollarımızı yaptık. Bunun ile ilgili çalışmaları da tamamladık. Aynı zamanda burası bir üniversite kenti bu vesile ile de herkesin bisiklet almasına gerek yok” dedi. Gökhan, ayrıca 65 yaş üstünün ücretsiz kartları ile basın emekçilerinin ise her yayına birer tane ÇABİS kartı olmak üzere ücretsiz olarak kullanabileceklerini ekledi.

Gerçekleştirilen açılışta Ulaşım Müdürü Yazıcı ve Başkan Gökhan şunları söylediler:

Ulaşım Müdürü Yazıcı: “Çanakkale Belediyesi 2008 yılında bisiklet ile çalışmalara başladı. Bugüne kadar 24 km uzunluğunda bisiklet yolu yaptık. Ancak bu yolların bir kısmı birbirine entegre halde değildi. Şu an bulunduğumuz bölgede 15 Km’lik bölümü birbirine entegre ettik. Bu sadece akıllı sistemler ile alakalı değil, vatandaşlar da kendi bisikletleri ile yollarda rahatlıkla güvenli bir şekilde kullanabilecektir. Bisiklet deyince aklımıza fosil yakıtlarına bağlı olmadığından çevre dostu olması, sağlık ile ilgili kullanıcılara faydaları olması, ekonomik olması, park yeri ihtiyacı olmaması bunun haricinde toplu taşıma araçları gibi zaman ve güzergâh tarifelerine bağlı kalmaksızın zamandan tasarruf edilmesi geliyor. Buna benzer faydalarından dolayı Çanakkale Belediyesi olarak kentimizde yaşayan insanları bisiklete teşvik etmek amacı ile ÇABİS dediğimiz akıllı bisiklet sistemini kurduk. Burada 15 km’lik alan içerisinde 5 istasyonumuz var. Bu alan içerisinde 42 adet park yerimiz var. 35 adette bisikletimiz var.  Bisikletlerimizi belediyeden vereceğimiz çipli akıllı kartlarımız ile kullanıyoruz. İkincisi de normalde her türlü kredi kartı ile kullanabiliyoruz. ÇABİS kartını almak isteyenler belediyeden, kredi kartı ile alacaklar ise belediyeye gelmeden noktalardan temin edebilecekler. Tamamen cep telefonları ile bağlantılıdır. Bisikletimizi aldıktan sonra ne kadar km yaptık ve ne kadar kalori yaktık telefonumuza gelmektedir.”

Başkan Gökhan: “Bisiklet kullanımına teşvik etmek için hem trafik yoğunluğunu azaltmak, hem de otopark ile ilgili sorunların aza indirilmesi noktasında bu uygulamaya başlıyoruz. Bisiklet yollarımızı yaptık. Bunun ile ilgili çalışmaları da tamamladık. Aynı zamanda burası bir üniversite kenti, bu vesile ile de herkesin bisiklet almasına gerek yok. Ulaşım için buralardan kiralayabilecek. Şimdilik Çanakkale’nin 5 yerinde istasyonlarımız var. İleride Esenlere de bir istasyon yapmayı planlıyoruz. Buradan bir bisiklet aldığınızda yokuşu çıkmak için belediye otobüsleri önündeki aparatlara bisikletinizi koyarak çıkabileceksiniz. Dolayısı ile Çanakkale’nin her tarafında ulaşımın gerçekleşmesi bisikletler kanalı ile mümkün olacak. ÇABİS kartlarımızı belediyeden ulaşım hizmetleri müdürlüğü kart merkezinden elde edilebiliyor.  24 saat sonra alınan bisikletin yerine konması lazım. 16 saat sonra süre ihtar veriyor. 24 saat sonra,  48 saate kadar cezalı tarife, 48 saatin sonunda ise çalıntı muamelesi görüyor. Bu seferde sistemden nerede olduklarını görebiliyoruz. Dolayısı ile sadece kentsel alan içerisinde kullanmak mümkün. Güvenlik kameraları ile kim nasıl davranıyor bu görülebiliyor. Burada 6 TL kartların ücreti bir kereye mahsus veriliyor. Saati 1 TL ve bir saat sonrada her saat başı 1 saat olarak tamamlanmış oluyor. Burada hem insanları bisiklete binmeye teşvik daha ziyade de pratik ulaşım aracı olması açısından da son derece önemli. Öğrencilerin özellikle ilgi göstereceğine inanıyorum.

ÇARŞI CADDESİ ORTAK, 65 YAŞ ÜSTÜ VE BASINA ÜCRETSİZ

Çarşı Caddesi kısa bir mesafe, ortak alanı birlikte kullanacağız. Sağda solda işletmeler var. Bu da sıkıntı yaratıyor ama bu işletmeleri de rahatsız etmemek lazım. O alanı birlikte kullanmanın yolunu bulacağız. Sadece Çarşı Caddesi’nde bu sıkıntılar var. Bu da zaman içerisinde alışılır diye düşünüyorum. ÇABİS için 65 üstüne ücretsiz, basın emekçileri için ise her yayına birer tane kullanması amacı ile basın mensuplarının haberlere çabuk yetişebilmesi için birer kart verilmesi konusunda çalışma yapacağız.” (Eren Aşnaz)

 

 

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif