Anasayfa / Siyaset / ‘Boyun Eğmeyenler’den darbeye ve gericiliğe karşı çağrı

‘Boyun Eğmeyenler’den darbeye ve gericiliğe karşı çağrı

Çanakkale Sendika temsilcileri ve yazarları, 200 aydın ve sanatçının destek verdiği, 4 Eylül’de İstanbul Kartal’da ‘Boyun Eğmeyenler’ olarak gerçekleştirilecek miting için çağrı yaptılar.  

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Çanakkale’deki sendika temsilcileri ve üyeleri; 200 aydın ve sanatçının destek vererek çağırıcılığını yaptığı, 4 Eylül’de İstanbul Kartal’da ‘Gericiliğe, Emperyalizme, Darbecilere Boyun Eğmeyiz’ sloganı ile gerçekleştirilecek olan mitinge çağrıda bulundular. Çanakkale Boyun Eğmeyenler olarak yapılan çağrıda, “Darbe girişiminden, emperyalist merkezlerle pazarlık yaparak çıkmaya çalışanların, din devleti hedefinden bir adım geri atmadan ‘milli mutabakat’ çağrılarıyla halkın üzerindeki baskıyı artırmaya kalkanların, fırsatçılık yapmalarına izin vermeyiz. Boyun eğmeyiz” vurgusu yapıldı.

 

Boyun Eğmeyenler çağrıcılığını yaptıkları 4 Eylül Mitingi için şunları söylediler:

BES Çanakkale Şube Temsilcisi Salih Ersoy: 15 Temmuz çok farklı tartışmalara yol açtı. Kimi bunun gerçek bir darbe girişimi kimi de AKP tarafından planlanmış olduğunu söyledi. Kim ne derse desin bugün gözüken bu darbenin başarılı olduğudur. Desteğini ABD’den alan,  patronlara sınırsız özgürlük vaat eden,  emekçilere yoksullara cehennemi gösteren ortakların biri gitse de diğeri ülkede hükmünü sürdürmeye devam etmektedir. Ve bu dönemi fırsat olarak görüp yıllardır atamadıkları adımları atmaktadırlar. AKP’nin halkı göz ardı ederek attığı adımlara ise milli mutabakat diyerek muhalefet partileri ortak oluyor. Bunun neresi milli diye kimse sormuyor. Yenikapı taksim hattı halk düşmanlığı üzerine kurulmuş bir haktır.  Bu ülkemize giydirilmek istenen deli gömleğidir. Bu deli gömleğini giymeyeceğiz. Halkımız bu gömleği parçalamasını iyi bilir. Bu nedenle 4 Eylül de kartal da olacağım. AKP’nin,  patronların,  gericilerin,  ensarcıların değil, bilimin aydınlanmanın ülkesi için herkesi Kartal’a davet ediyorum.

Reyhan Yıldırım (Yazar): Temel hak ve özgürlüklerimizin dayanaksız bir şekilde elimizden alındığı, birbirinden travmatik kayıpların aralıksız yaşandığı, muhalefetin hiçbir etki gücünün kalmadığı çok karanlık günlerden geçiyoruz. Günün sonunda iktidar bile yarattığı durumları yönetemez halde. AKP iktidarıyla birlikte iyice yükselen gericiliğin, onun verimi olan darbeciliğin, bütün bunları şevkle besleyen emperyalizmin önünde yalnız biz, muhalifler durabiliriz. Duracağız… 4 Eylül Mitinginde, tüm muhalifler, tek ses olacağız ve aydınlık bir Türkiye için ne denli kararlı olduğumuzu göstereceğiz. İçlerinden olduğumuz aynı kaygı ve umutları taşıyan tüm halkımızı Kartal’a davet ediyoruz. Mitinge katılmak, görevimizdir.

Eğitim İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş: Türkiye’de 15 Temmuz gecesi Fethullahçı örgüt üyelerince başarısız bir darbe girişimi yapıldı. Ardından ise 3 aylık OHAL ilan edildi. Bu yaşamı sürekli baskı altında tutuyor ve daraltıyor. İlgisi olmayan insanlar, görevlerden alınıyor. Olağan fırsatları değerlendiren bir iktidar var ortada. Toplumun üzerindeki bu baskıcı ve yönetme girişimlerinden dolayı insanlar, kendini ifade edemiyor. Yargı ve adalet arayışı askıya alınmış durumda. Bu rahatsızlıklardan dolayı bir çıkış arıyoruz. Hem darbelere, hem gericiliğe hem de emperyalizme karşı, yurtsever, ilerici tüm insanları ‘Boyun Eğme’ mitingine çağırıyoruz. Ülkemizin geleceği için,halkın, askerlerin, polislerin öldüğü şu günlerde, bu karanlık çağı yırtabilmek için 4 Eylül’de herkesi Kartal’daki mitinge bekliyoruz.

Mehmet Ağca BES Yönetim Kurulu Üyesi: “15 Temmuz darbe girişiminin bir Fethullah Gülen hareketi olduğu ortada. Yalnız sadece bir Fethullah Gülen hareketinin değil, arkasında çeşitli sermaye grupları ve ABD Emperyalizmini de görmek gerekir. Bu darbe girişiminin ülkenin emekçileri, aydınları, farklı düşünenleri, farklı inançlara sahip olan insanları için ne kadar tehlikeli olacağını tahmin edebiliyoruz. Yalnız darbe girişiminin başarısız olmasından sonra OHAL sürecinde Türkiye’de çok ciddi dönüşümler gerçekleşmekte, ülkenin varlıkları, sermayedarlar tarafından talan edilmekte, emekçilerin hakları gasp edilmektedir. Biz kamu emekçileri sözleşmeli mülakatlı memur alımını istemiyoruz. Kadro, liyakat ve güvence için mücadele etmeli, OHAL’i fırsat bilip haklarımızı gasp edenlere karşı 4 Eylül’de sesimizi daha fazla yükseltmeliyiz. Aynı zamanda son günlerde bireysel emeklilik dayatması meclis tarafından onaylanmış ve resmi gazetede yayınlanmıştır. Kamu emekçileri açısından 4 Eylül mitingi emekçilerin üzerinden bireysel emeklilik şirketlerinin daha fazla kar elde etmesi için OHAL’i fırsat bilenlere karşıda bir tavır alıştır, bir mücadele günüdür. 4 Eylül’de bütün kamu emekçilerini hem kendi haklarına hem ülkenin geleceğine sahip çıkmak ve daha güzel bir ülke kurmak için Kartal’da olmaya çağırıyoruz.” (Eren Aşnaz)

 

 

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Baykal: “Milleti Yenemediniz”

Baykal: “Milleti Yenemediniz” Referandum çalışmaları kapsamında 9 Nisan’da Çanakkale’de bir programı olan ancak sonrasında programının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif