Anasayfa / Manşet / Atatürk ve Che Guevera gibi

Atatürk ve Che Guevera gibi

Atatürk ve Che Guevera gibi

 

Çanakkaleli Yurtseverler, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile Mustafa Kemal Atatürk ve Kübalı devrimci Ernesto Che Guevera’nın antiemperyalist bir mücadele ile zafer kazandıkları ifade edildi.

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile Çanakkaleli Yurtseverler olarak gerçekleştirilen basın açıklamasında zafer bayramı kutlandı. Açıklamada aynı zamanda son dönemde gündemde olan Che Guevera tartışmasına ise; “Mustafa Kemal Atatürk ve halkımızın verdiği özgürlük, bağımsızlık savaşının izleri vardır. Tıpkı Ernosto Che Guevara gibi. 14 Haziran 1928’de doğdu. Hayatını eşitsizliğe karşı bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine adayan Arjantinli doktor bugün 88 yaşında olacaktı” denilerek atıfta bulunuldu.

Çanakkaleli Yurtseverler adına açıklamada bulunan Hale Sarıca şu açıklamayı yaptı:

“Ulusumuzun özgürlük ve bağımsızlığı için Emperyalizme karşı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük mücadele verdiği, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar da yapılan Başkomutanlık Meydan Muhaberesi ile kazandığı zaferi kutluyoruz. Bu zaferle Türkiye Cumhuriyetinin temeli sağlamlaştırılmıştır.

ATATÜRK VE GUEVERA GİBİ ANTİEMPERYALİST MÜCADELE

Halkımız gerek Milli Kurtuluş Savaşı ve gerekse 30 Ağustos 1922’deki zaferle sadece kendi özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini kazanmakla kalmamıştır. Dünyadaki mazlum milletlere de bir umut ve örnek olmuştur. Nerede bir antiemperyalist mücadele varsa orada Mustafa Kemal Atatürk ve halkımızın verdiği özgürlük, bağımsızlık savaşının izleri vardır. Tıpkı Ernesto Che Guevara gibi. 14 Haziran 1928’de doğdu. Hayatını eşitsizliğe karşı bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine adayan Arjantinli doktor yaşasaydı bugün 88 yaşında olacaktı. 9 Ekim 1967’de Bolivya’da 39 yaşında karşı devrimciler tarafından katledildi.

İŞBİRLİKÇİLERİ HATIRLATMADAN EDEMİYORUZ

Tüm dünyada özgülük hareketlerinin simgesi oldu. Emperyalizmin dünyadaki simgelerinden 6.filonun İstanbul Dolmabahçe önlerindeki güç gösterisine karşı Türkiyeli devrimcilerin Amerikan askerlerine denize dökmelerini, ama yine o zaman gerici kalkışmacıların aynı bu günlerdeki iş birlikçiliğini hatırlamadan edemiyoruz. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramımızın yıldönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye halkı olmak üzere bütün dünyada Emperyalizme karşı mücadele veren kahramanları saygı ve onurla anıyoruz.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif