Anasayfa / Güncel / Erensoy: “Şenay’ı FETÖ torbasına katamazsınız”

Erensoy: “Şenay’ı FETÖ torbasına katamazsınız”

Çanakkale Tabip Odası, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan üyeleri Dr. Şenay Balam Yıldırım için bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Hekimler yaptıkları açıklamada; “Şenay Balam Yıldırım’ı FETÖ torbasına katamazsınız. Bunun adı fırsatçılık ve vicdansızlıktır, buna izin vermeyeceğiz” dediler.

Çanakkale Tabip Odası, gözaltına alınan Ezine Devlet Hastanesi pratisyen Hekimi Şenay Balam Yıldırım ile ilgili bir basın açıklaması düzenlediler. Çanakkale Tabip Odası’nda gerçekleştirilen açıklamaya Çanakkale Tabip Odası Şube Başkanı Güleda Erensoy ve Sağlık Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Yusuf Yıldırım ve Tabip Odası yönetiminin yanı sıra Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Komite Üyesi Bülent Nazım Yıldırım’da katıldı. Balam’ın gözaltına alınması ile ilgili olarak daha önce Milletvekili Turan’ı acil servise almak istemediği için hakkında idari soruşturma açıldığını belirten Erensoy; “Şenay Balam Yıldırım’ı FETÖ torbasına katamazsınız. Bunun adı fırsatçılık ve vicdansızlıktır, buna izin vermeyeceğiz” açıklamasını yaparken, Yıldırım ise; “Darbe fırsatçılığı yaparak, bu ortamı cadı avına dönüştüren yapının uzanan elinin bir an önce hekimlerin üzerinden kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Konu ile ilgili olarak Erensoy ve Yıldırım şu açıklamaları yaptılar:

Tabip Odası Şube Başkanı Erensoy: FETÖ soruşturmaları kapsamında dün 17.8.2016 tarihinde, öğrenebildiğimiz kadarıyla üç üyemiz gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan üyelerimiz üzerinden, TTB’nin de daha önce belirtmiş olduğu bazı hususlarda, kamuoyunda bir duyarlılık oluşturmak üzere buradayız. Üyelerimizden Şenay Balam Yıldırım’ın gözaltına alınması ise bahsettiğimiz bu hususların dışında bir önem arz ediyor. Balam ÇOMÜ Tıp Fakültesinden yeni mezun, Ezine Devlet Hastanesi acilinde çalışan bir pratisyen hekim. Öğrenciliğinden beri tanıdığımız, Tabip Odası etkinliklerine katılan, temsil ettiğimiz Tabip Odası kadar her türlü cemaat yapılanmasından uzak, FETÖ soruşturmaları içinde bu torbaya katılmış olmasında ister istemez bir bit yeniği aramak durumunda kaldığımız bir öğrencimiz.

HASTA MAHREMİYETİNİ KORUMAK ADINA GÖREVİNİ YAPTI

Senay Balam, mayıs ayında Ezine Devlet Hastanesi acilinde nöbet tuttuğu sırada, Çanakkale AKP milletvekillerinden Bülent Turan kalabalık bir ekiple hastane acilini ziyarete geliyor ve Balam, hocalarından, bizlerden öğrendiği şekilde, hasta mahremiyetini korumak adına diğer doktor arkadaşının ve hastasının bulunduğu poliklinik odasına milletvekili ve ekibinin girmesine izin vermiyor. Çanakkale Tabip Odası olarak, bu haklı ve anlamlı davranışının arkasındayız. Demek ki hekimlik etiğinin “parti ve particilik” iç hukukundan daha önemli olduğunu bu öğrencimize öğretebilmişiz diye düşünüyoruz. Bu sırada Balam’ın bu davranışı karşısında, Bülent Turan’a eşlik edenlerden biri parmak sallayarak “göreceksin sen” diyor. Hemen ertesi gün Balam Ezine Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri yardımcısı tarafından idareye çağrılıyor ve yaptığının çok büyük bir hata olduğu kendisine iletiliyor. Hakkında idari soruşturma başlatılıyor. İdari soruşturma sırasında bu konuda basın açıklaması yapmaması, herhangi bir kurumla (kastettikleri Tabip Odası olsa gerek) birlikte hareket etmemesi gerektiği uyarısında bulunuluyor. Bu arada 15 Temmuz vahameti yaşanıyor ve biz öğreniyoruz ki Balam çok sevdiği ve hastaları tarafından da çok sevildiği görevinden uzaklaştırılmış.

EZİNE KAYMAKAMI; “GEREĞİNİ YAPMAZSAM SUÇLAMALARA MARUZ KALABİLİRİM”

Tabip Odası yönetimi olarak Ezine Kaymakamı ile görüşme talep ediyoruz. Görüşme sırasında Balam’ın darbe gecesi ve ertesi gün paylaşmış olduğu Facebook paylaşımları nedeniyle bir ihbar olduğunu öğreniyoruz. Balam paylaşımlarında; darbenin gerçekliğiyle ilgili şüphelerinden dem vuruyor ve erlerin yaşamış olduğu linç girişimlerinden rahatsızlığını dile getiriyor. Kaymakam ile yaptığımız görüşme sırasında Kaymakam Bey diyor ki; ‘Paylaşımlarının bütününe baktığımızda bu hekim arkadaşınızın FETÖ’cülükle bağlantılandırılamayacak bir düşünce yapısı olduğunu ben de kişisel olarak görebiliyorum, ancak böyle bir ihbar sonrasında gereğini yapmazsam ben de aynı suçlamalara maruz kalabilirim.’ Biz de adil bir yargılama sürecine güvenimizi ve Balam’ın Fethullahçılıkla ve darbecilikle ilgisinin olmadığının nasıl olsa anlaşılacağını söylüyoruz. Gelinen nokta şudur ki sevgili basın mensupları, dün itibariyle Şenay Balam Yıldırım, FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alındı ve avukatından öğreniyoruz ki facebook paylaşımları dışında bunu gerektirecek elde bir delil de yok. Her türlü cemaat yapılanmasının Türkiye’deki ve Çanakkale deki örgütlenmelerine, kadrolaşmalarına karşı, laikliği zedeleyen uygulamalara karşı muhalefetini tarihsel olarak kanıtlamış bir kurumun yönetim kurulu olarak söylemek isteriz ki; ‘Şenay Balam Yıldırım’ı FETÖ torbasına katamazsınız. Bunun adı fırsatçılık ve vicdansızlıktır, buna izin vermeyeceğiz, adil bir yargılama sürecinden geçmesi için elimizden geleni yapacağız.’

SADECE ŞENAY DEĞİL, TRABZON’DA MİHRİBAN, DİYARBAKIR’DA ELİF

Buraya geliş amacımız Dr. Şenay Balam Yıldırım’ın gözaltına alınışı sebebi ile olan bir süreç. Gerçekten bugün bir darbe fırsatçılığı ile beraber cadı avı gerçekleştiriliyor. Birçok ilde demokratik tavrından kuşku duymadığımız, laiklik mücadelesini esas alan, demokrasi mücadelesini esas alan birçok hekim arkadaşımızın, uzaklaştırıldığını gözaltına alındığını ve tutuklandığını görüyoruz. Buna buradan dur demeye geldik. Şundan çok eminiz. TTB 70 yıllık geçmişinde gericiliğe ve cemaatlere karşı mücadelesini hiçbir zaman bırakmamıştır. Burada aslında bir fırsatçılıktan söz etmek mümkündür. Biz TTB Merkez Konseyi olarak genç arkadaşımızı okulundan itibaren çalışmalarından haberdarız. Sağlıkta eşitlik ve demokrasi mücadelesi verenlerin Fethullahçı anlayışlar ile bir araya konulmasını kabul edemeyiz. Buradan siyasal iktidara çağrımız şudur, ‘Darbe fırsatçılığı yaparak, bu ortamı cadı avına dönüştüren yapının uzanan elinin bir an önce hekimlerin üzerinden kaldırılmasını istiyoruz.’ Sadece Şenay’ın değil, Trabzon’da Mihriban’ın, Diyarbakır’da Elif’in Ankara’daki arkadaşlarımızın sadece demokratik bir sağlık mücadelesi verdikleri için gözaltına alındıklarının bizler farkındayız. Bunlar yapılırken Sağlık Bakanlığı’nda başka cemaatlerin de önünün açıldığını görüyoruz. Bu nedenle Sadece hekimleri değil tüm kamuoyunu demokrasi ve eşitlik mücadelesine sahip çıkmaya davet ediyoruz.” (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif