Anasayfa / Güncel / Adanın en sempatik pansiyoncusu; Gülten Abla

Adanın en sempatik pansiyoncusu; Gülten Abla

Gökçada Dereköy yakınlarındaki Şahinkaya Köyü’nde Gülten Ciner’in işlettiği Laz Koyu Pansiyon’u TKDK tarafından desteklenerek hizmete açıldı.

Ege denizinin kuzeyinde ve Saros Körfezi’nin girişinde yer alan en büyük adamız olan Gökçeada’ya Kabatepe limanından kalkan ve yaklaşık 1.5 saat süren feribot süresinden sonra varılıyor.

Gülten Ciner’in işlettiği Laz Koyu Pansiyon Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye’nin en büyük köyü olarak kabul edilen şimdi ise göçten dolayı nüfusu hayli az olan Dereköy yakınlarındaki Şahinkaya köyü sınırlarında yer almaktadır. Laz Koyu Pansiyon aynı ada sahip koyun yaklaşık 500 metre yakınında yer alıyor. Ada taşı kullanılarak yapılan pansiyon ada mimarisiyle uyumlu olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. İki ayrı binada toplam 12 odası bulunmaktadır.

Gülten hanım 1973 yılında Trabzon Çalkara’dan buraya gelmiş ilk başta zorlandıklarını söylese de şimdi halinden oldukça memnun. Ciner: “Farklı coğrafyadan geldiğimiz için önceleri biraz zorlandık ekim yapılan bitki türleri ve doğasıyla apayrı bir yerdi burası bizim için zamanla geri dönenler oldu, büyükşehirlere gidenler oldu zor da olsa biz burada kalmayı tercih ettik. Arıcılık, koyun, tarım gibi uğraşlarımız oldu. Pansiyonculuk bunların bir bütünü aslında gelen misafirlere kendi balımızdan, domatesimizden kahvaltı hazırlıyoruz çok beğeniliyor. Bu işletme sayesinde bir çok insanı tanıma imkanımız oldu gelenlerle aile ortamı kurduğumuzdan ‘sen kalkma abla ben çayımı alırım’ diyen bile oluyor. İstanbul’dan Mersinden insanlar kalkıp buraya kalmaya geliyorlar buranın sakinliği, doğal yaşamı insanları cezbediyor.”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan  194.037,76 TL hibe desteği almaya hak kazanan bu projenin yanı sıra adada TKDK’nın desteklediği bir çok proje mevcut. Kite surf, dalış eğitimi gibi aktivitelerin artmasıyla her geçen gün daha fazla yabancı turiste ev sahipliği yapması, Citta Slow (sakin şehir) unvanı alarak adını dünya pazarında her geçen gün duyurmasıyla yıldızı parlayan turizm adası Gökçeada’ya ve Çanakkale’nin içinde bulunduğu 42 ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu( TKDK ) uygun bulunan proje uygun harcama tutarının yüzde 65‘ini hibe desteği  olarak vermektedir.

( Haber Merkezi )

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif