Anasayfa / Güncel / 38 yıldır özlenen ses

38 yıldır özlenen ses

Dünyanın en iyi 50 sesi içerisinde bulunan halk müziğinin güçlü sesi Selda Bağcan, 38 yıl aradan sonra Çanakkaleliler ile buluştu. Çanakkale Belediyesi tarafından Özgürlük Parkı’nda düzenlenen konsere soğuk havaya rağmen binler, Çanakkaleliler Bağcan’a türkülerinde eşlik etti.

Konser sonunda ise Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Bağcan’a hediyeler takdim ederek bir konuşma yaptı. “Selda Bağcan demek, demokrasi, özgürlük, halktan yana olmak demek derken, gerçekleştirilen demokrasi nöbetleri için;  Öyle bir hafta, 10 gün nöbet tutarak demokrat olunmaz. Biz 50 yıldır demokrasi için nöbet tutuyoruz. Mustafa Kemal’in nöbetini tutuyoruz. Cumhuriyetin nöbetini tutuyoruz. Demokrasinin nöbetini tutuyoruz” dedi.

Bağcan, Sarı saçlım mavi gözlüm türküsünü söylemeden önce, kendisini canı gönülden dinleyen Çanakkalelilere,  “Atatürk’ün değerlerine sarılmaktan başka çaremiz yok! Aklımız başımıza geldi değil mi?” diye sordu. Ardından birbirinden güzel parçalarıyla dinleyenleri bir kez daha kendine hayran bıraktı.

Binlerce Çanakkalelinin katıldığı Selda Bağcan konserinde Başkan Gökhan şöyle konuştu:

SELDA BAĞCAN DEMEK HALKTAN YANA OLMAK DEMEK

“Bu seneki festivalimizi bu menfur darbe girişiminden dolayı, sanatçıların gelememesinden dolayı yapamıyoruz. Ancak, bugün de, bu sıkıntılı günlerin giderilebilmesi için, moralimizin biraz da olsa düzelebilmesi için bir sanatçı ile buluşmamız gerekti. Bu da tabi ki halkın sanatçısı Selda Bağcan’dan başkası olamazdı. Selda Bağcan demek, demokrasi demek, özgürlük demek, halktan yana olmak demek. Şarkılarının içeriği de böyle biliyorsunuz.

DARBECİLERİ İFŞA ETTİKLERİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜLER

Uğur Mumcular, Çetin Emeçler, Ahmet Taner Kışlalılar, Muammer Aksoylar ve Fahriye Üçoklar, bunlar demokrasi şehitleri. Bunlar demokrasi istedikleri için, demokrasi dedikleri için, halktan yana oldukları için, bugün bu darbecileri o yıllarda ifşa ettikleri için öldürüldüler. Onlardır demokrasi şehitleri. Gezi Parkı’nda bunlara karşı çıkanlar, onlardır demokrasi şehitleri. Bu kanlı darbe teşebbüsçülerine karşı koyan 290 tane memleket evladı da şehitlerimizdir. Hepsi demokrasi şehidi.

10 GÜN NÖBET TUTARAK DEMOKRAT OLUNMAZ

Öyle bir hafta, 10 gün nöbet tutarak demokrat olunmaz. Biz 50 yıldır demokrasi için nöbet tutuyoruz. Mustafa Kemal’in nöbetini tutuyoruz. Cumhuriyetin nöbetini tutuyoruz. Demokrasinin nöbetini tutuyoruz. Tutuyoruz, bundan sonra da tutmaya devam edeceğiz. Çanakkale halkı bunu tutmaya devam edecek. Ama böyle göstermelik işlerde yerimiz yok. Bu ülkede Atatürk unutturulmaya çalışıldı. Unutmayın o günleri. Cumhuriyet ilkeleri yok edilmeye çalışıldı. Bunları unutmayın. Balyoz’ları, Ergenekon’ları unutmayın. Konser sırasında Sayın Bağcan çok güzel bir şey söyledi. Dedi ki, ‘jandarmalar tüfekleri ile halay çektiler’ dedi. Evet, Türk askeri budur. Askerimize laf edilemez. Onlar Mustafa Kemal’in askerleri çünkü. Erlerimize, günahsız insanlara, onlara vuranlardan, onlara darp edenlerden hesap sorulmalıdır. Türk askeri, alnı açık, yüreğini bu ülke için seve seve vermeye hazır insanlardır. Dolayısı ile işte bugünlere özgü sevgili Bağcan’ı getirmemiz gerekiyordu. Biz de onu yaptık. Değerli Çanakkaleli hemşerilerim, Mustafa Kemal’in doğduğu topraklara, Cumhuriyet ilkelerine sonuna kadar sahip çıkacağız”

Çemberimde Gül Oya, Mahpushane içinde gibi parçaları Çanakkaleli rahmetli sanatçı Saniye Can’dan öğrendiğini belirten Bağcan’a hayranları, tüm şarkılarında eşlik etti. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi Adatepe Orta Okulu öğrencileri tarafından Eko Okul Projesi kapsamında atık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.