Anasayfa / Güncel / 130 yıllık kuyruklu yıldız gözlemi

130 yıllık kuyruklu yıldız gözlemi

12-13 Ağustos tarihlerinde görülen Perseid meteor yağmurları, izleyenleri büyüleniyor. ÇOMÜ Gözlemevine meteor yağmurlarını izlemeye gelenlere Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan tarafından bilgiler verildi.

Dünyanı güneşin etrafında dönmesi ile birlikte 12-13 Ağustos tarihlerinde meteor yağmurları Çanakkale’nin birçok yerinden gözlemleniyor. Türkiye’nin birçok yerinden gelen öğrenciler de bu tarihlerde meteor yağmurlarını görmek için ÇOMÜ Gözlemevi’nde bir araya geldiler.

YAĞMURLAR GÜNEŞ SİSTEMİNİN OLUŞUMU HAKKINDA BİLGİ VERİYOR

ÇOMÜ Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Demircan meteor yağmurlarını gözlemlemek isteyenlere ilginç bilgiler verdi. Demircan, şunları söyledi:  “Bugün çok özel bir gün ve gece, Perseid meteor yağmurunun yoğun olduğu zaman. Saatte 200 kadar meteor yağmuru gözlemlenecek. Aslında bunlar yıldız kayması değil, Swift-Tuttle dediğimiz kuyruklu yıldızın parçaları. Bu parçalar kuyruklu yıldızın yörüngesine dağılmış durumdalar. Dünya da o dağılmış parçalar arasından geçiyor. Bu çok geniş bir dağılım, Dünyamız 17 Temmuzda bu parçaların arasına girdi ve 24 Ağustosta çıkabilecek. 13 Ağustosta o büyük silindirin ortalarındayız. Meteor yağmuru Özellikle sabaha doğru çok yoğunlaştı. Bir Proje kapsamında Ankara’dan üstün zekâlı öğrenciler gözlemevimizi gezmek ve meteor yağmurunu izlemek için geldiler. Sözünü ettiğimiz kuyruklu yıldızın yörünge dönemi 130 yıl. Bu yıldız 130 yılda bir güneşe yakın geçiyor. Dünya o kuyruklu yıldızın yörüngesini bölerken, bu parçaların arasından geçiyor. Parçalar dünyanın atmosferine girdiklerinde kayan yıldız oluşturuyorlar ve biz o çizgiyi görüyoruz. O çizgi kuyruklu yıldız parçaları tarafından oluşturuluyor. Bazı büyük parçalar ise yeryüzüne kadar düşebiliyor. O düşen taşlar çok değerli. Bizlere güneş sisteminin oluşumu hakkında bilgi edindiriyor. NASA bu taşların arşivini oluşturmuş, arşivde 50 bin kadar taş var. Bilemiyoruz ama 13 Ağustos gecesi göktaşı yağmış da olabilir.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif