Anasayfa / Kent Yaşamı / Su ürünleri avcılığına yeni düzenleme

Su ürünleri avcılığına yeni düzenleme

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Ticari Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ resmi gazetede yayınlandı. Buna göre Çanakkale Boğazı’nda 15 Nisan-15 Mayıs’ta ağ dalyanlar kurulamayacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Ticari Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (2016/35) ile Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliği (2016/36) Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu tebliğlerle deniz ve iç sulardaki su ürünleri stoklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi sağlanacak.

Tebliğler kapsamında su ürünleri avcılığına tür, boy, yer ve zaman avlanma araçları bakımından düzenlemeler getirildi. Buna göre, gırgır ve trol ağlarıyla avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan’da başlayan genel av yasağı, Akdeniz’de 15 Eylül, diğer denizlerde 1 Eylül’de sona erecek ve söz konusu tarihlerde yeni av sezonu başlayacak. Çanakkale Boğazı’nda 15 Nisan-15 Mayıs’ta ağ dalyanlar kurulamayacak. Üretim miktarı oldukça düşen orfoz ve lagos, stoklarının iyileştirilmesi amacıyla avlanmayacak. Ancak avcılığın durumu göz önünde bulundurularak Bakanlıkça gerekli görülmesi durumunda, sezon içi dahil, ışıkla avcılığa kısıtlama veya tamamen yasaklama getirilebilecek. Tebliğler 1 Eylül 2016-31 Ağustos 2020 döneminde uygulanacak. (Haber Merkezi)

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif