Anasayfa / Manşet / Ersümer’den gündeme dair önemli tespitler

Ersümer’den gündeme dair önemli tespitler

Hükümet Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer, yerel bir televizyon kanalında canlı yayınlanan bir programda gündemi değerlendirdi. Ersümer, çarpıcı tespitler yapıp önemli mesajlar verirken son ankette siyasi partilerin durumunu da açıkladı.

 O DÖNEMKİ TETİKÇİ GAZETECİ BUGÜN FETÖ SANIĞI

Hükümet Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Çanakkale’nin efsane siyasetçisi, saygın ismi Mustafa Cumhur Ersümer’in TON TV Canlı yayında gündemi değerlendirdi. Gazeteci Vedat Sezer’in hazırlayıp sunduğu bakış açısı programına katılan Ersümer geçmişte Türkiye’de yaşanan darbe süreçlerine değinip 15 Temmuz darbe girişimini, “Bunların milleti yok, bayrağı yok, Türkiye demezler, bunlar bir kişiye tapıyorlar oda Fethullah Gülen. Aynı olaylar benimde başıma geldi. 28 Şubat bakanlarından biriydim. Sonra 28 Şubat mağduru oldum. O dönemlerde kamuoyunda bir algı yaratıldı. Basında bir numaralı tetikçisi ise Nazlı Ilıcak’tı. O da FETÖ Örgüt üyesi iddiası ile gözaltına alındı. Kaderin tecellisi olarak görüyorum. Birçok kişi hukukun üstün geleceği günü bekledi ve o gün işte bugündür” dedi.

BUNLARIN MİLLETİ YOK, BAYRAĞI YOK

Hükümet Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer, 15 Temmuz darbe girişimini “Darbenin bir ana fikri olur. Desteklediğim sanılmasın ama geçmiş dönemlerden örnekle öyledir. 60 darbesi iktidarın meşruiyetini yitirdiği iddiası, 80 darbesi toplumda kamplaşmalar bölünmeler olduğu iddiası gibi, ama 15 Temmuz darbe girişiminin bir ana fikri yok. Bakın bir örnek vereyim. Çanakkaleli olan FETÖ’nün ablalarından biri beyanında “3 milyon kişi ile havaalanında karşılayacaktık” diyor. Kimi karşılayacaklar? Tek kişiyi… Demek ki tek kişilik. Bir kişi var. Millet yok, bayrak yok, Türkiye ismi yok” diyerek değerlendirdi.

ERSÜMER’DEN ÖNEMLİ TESPİT

Programda gazeteci Vedat Sezer’in “Turgut Özal zamanında ANAP iktidarında bu cemaatçi yapılan mı var mıydı?” sorusuna Ersümer net bir cevap verip bir de anısını anlattı… Ersümer “Ben kendisi ile hiç tanışmadım. 95 yılından sonra ismini duymaya başladım. İftarlar veriyorlardı hiç birine gitmedim. O dönemlerde masum taleplerle ortaya çıkıyorlardı. 94-95 yıllarında oğlum liseyi bitirdi üniversite sınavlarına hazırlanacak. O dönemde RTÜK’de görev alıyorum. İki kişi geldi oğlumu onların dershanesine yazdırmamı ve yurtdışı olanakları da tanındığını söyledi. O an, babamın vefatından sonra iki kardeşim ile dedemin yanında kalıyorduk. Bize dedem kol kanat geriyordu. O dönemde bir an önce bir yatılı okul kazanıp gitmek istiyordum. Dedeme yük olmayayım diye. Dedem bir gün ‘Bak Mustafa burada bir tencere kaynıyor. Sen bir yere gitme okuluna devam et’ dedi. İşte o söz aklıma geldi ve oğlum içen bana gelen kişilere ‘yok daha ihtiyacı olanlar gitsin. Benim evde bir tencere kaynıyor’ dedim ve kabul etmedim” şeklinde konuştu.

O GÜNÜ BEKLEDİLER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer, değerlendirmelerini çarpıcı ifadeler ile sürdürdü. Ersümer şöyle dedi; “Şöyle geçmişe bir bakalım. Ergenekon, Balyoz, Ayışığı.. İlk temizlik

Türk Ordusu. Anında otomatik kararlar veriliyor ve insanlar ceza evine giriyor, ölenler de var. Sonra 17/25 Aralık Cemaatin ikinci çatışması iktidarla. Ardından 15 Temmuz darbe girişimi. Ben dahil herkes hukukun üstün geleceği günü bekledi. Gazeteci-milletvekili Tuncay Özkan’la yolculuk ettim. O süreçte kaldığı cezaevinde ayranla zehirlemişler. Şimdi tedavi görüyor. Ama diyeceksiniz ki; halkın üzerine ateş açan, bomba atan kişi ne yapmaz ki… İşte hukukun üstün geldiği gün bugündür. Benim dönemimde de belirli algılar yaratıldı. Tetikçilik yapıldı. Yüce Divan’da yargılandım ve aklandım. O dönemle ilgili de sıkıntılar var. Onlarda ortaya çıkacak ve çıkmaya başladı. Görevden alınmalarla, sorgulamalarla gerçek ortaya çıkıyor”

ŞİMDİ SEÇİM OLSA

Ersümer, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’nin demokrasiye emin adımlarla gittiğini, ekonominin de direnme katsayısının yüksek olduğunun görüldüğünü ifade ederek son yapılan anketi açıkladı. Ersümer, “Cumhurbaşkanının güven puanı %21 artmış durumda. Başbakanın %18, CHP lideri ve HDP Lideri’nde bir değişim yok. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin güven puanı %31 artmış. Aynı ankette ‘beğeni’ oranına bakalım. Cumhurbaşkanı % 65, Başbakan %57, MHP Lideri Bahçeli %38, CHP Lideri Kılıçdaroğlu %26, HDP Lideri Demirtaş %15. Peki yarın Pazar. Seçim olsa ne olur? O soruyuda sormuşlar ve oranlar şöyle. AKP %61 CHP %17, MHP %11 ve HDP %8.8 görülüyor” dedi. Türkiye’nin uzlaşma ortamı içinde olmasının daha büyük uzlaşmaların da kapılarını aralayacağını belirten Ersümer Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) böylesi bir yapılaşmanın olduğunun ortaya çıkmasının kendisini üzdüğünü ifade etti. Ersümer, “Demek ki böylesi bir yapılaşma olmasa ‘başarılı’ dediğimiz üniversitemiz daha üst sıralara çıkacaktı. Devlet milleti ile el ele tüm bu sorunları aşacak güçtedir ve aşacaktır” dedi. (Haber Merkezi)

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif