Anasayfa / Manşet / Eğitim Sen: “Mağdur öğretmenler bir an önce göreve dönmeli”

Eğitim Sen: “Mağdur öğretmenler bir an önce göreve dönmeli”

Çanakkale Eğitim Sen üyeleri, İskele Meydanı’nda bir araya gelerek darbe girişimine ve sonrasında yaşanan OHAL sürecinde açığa alınarak bazı üye ve yöneticilerinin mağdur edilmesine tepki gösterdi.

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrası ülkede alınan OHAL kararı ile birçok kamu personeli açığa alındı. Çanakkale Eğitim Sen üyeleri İskele Meydanı’nda bir araya gelerek darbe girişimini kınadılar. Şu zamana kadar darbelerden ve gerici örgütlenmelerden en çok kendilerinin zarar gördüklerini belirten Eğitim Sen üyeleri, mağdur olan laik ve demokrat meslektaşlarının mağduriyetlerinin giderilerek bir an önce görevlerine geri alınmalarını talep ettiler.

Konu ile ilgili olarak açıklamayı yapan Eğitim Sen Üniversite Temsilcisi Filiz Deniz, şunları şöyle konuştu:

DARBE GİRİŞİMİ DEMOKRSİYE YAPILMIŞ BİR İHANETTİR

Şunu çok net görüyoruz ki FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz gecesindeki darbe girişimi, ülke demokrasisine karşı yapılmış bir ihanettir. Darbelerin panzehiri OHAL’ler, Sıkı Yönetim’ler değildir. Türkiye’yi 12 Eylül Anayasası ile yönetmekte ısrar eden bir hükümetin darbeler karşısında demokrasiyi hedefleyen bir duruş sergileyeceğine inanmamız beklenemez. Çünkü 15 Temmuz tarihinden bu yana hukuk askıya alınmış, herhangi bir darbe döneminde görülen antidemokratik keyfi uygulamalar başta emekçi dostlarımız olmak üzere iktidarın karşısında olan her bir bireye karşı yöneltilmiş tüm temel hak ve özgürlükler darbe girişimi bahane edilerek dondurulmuştur. Ülke Olağanüstü Hal (OHAL) ile yönetilmeye başlanmıştır. Özellikle altını çizmek istiyoruz ki: FETÖ den en fazla zararı demokratlar ve laikler görmüştür. Bu konuda Çanakkale’de özellikle üniversite başta olmak üzere diğer kurumlarda ölümlere dahi neden olan saldırılar yaşanmıştır. Bütün bunlara rağmen FETÖ ile mücadele edildiğinin iddia edildiği dönemde tekrar demokrat ve laiklerin hedef alınması ne anlama gelmektedir?

DEŞİFRELER DİKKATE ALINMADI

Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri, her zaman ve her yerde Fethullah Gülen gibi din bezirgânlarının karşısında bir duruş sergilemiştir ve bu kararlı tutumunda devam etmektedir. Bu sergilediği duruşu da FETÖ’ün yargı içerisindeki hukuk dışı uygulamalarını, sınavlardaki kopya skandallarını, üniversitelerde, yurtlarda ve çeşitli kurumlardaki Fethullahçı yapılanmaları alenen deşifre ederek göstermiş ama bunların hiçbiri o dönem FETÖ ile menfaat birlikteliği içerisinde olan AKP iktidarı tarafından dikkate alınmamıştır. Aksine FETÖ-AKP ortaklığının hedefi olmuşlardır. O dönem dikkate alınmayan bu uyarılar yüzünden şu an AKP hükümeti ülkeye sıkıntılı günler yaşatmaktadır.

MAĞDUR EDİLENLER KISA SÜREDE GÖREVLERİNE DÖNMELİ

Öncelikli talebimiz FETÖ ile bir arada düşünülemeyecek ama mağdur edilenlerin sürecinin kısa sürede tamamlanarak görevlerine dönmeleridir. Emek ve demokrasi mücadelesinin yılmaz savunucusu dostlarımız yalnız değildir. Darbe bahanesiyle demokratlara yapılacak saldırıların üstü örtülemez. Çanakkale Emek ve Demokrasi Güçleri olarak emekçi dostlarımızın yanındayız. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanacak hukuk ve demokrasi uygulamaları gerçekten demokrat bir Türkiye’nin istenip istenmediğinin göstergesi olacaktır. Diğer taraftan hukukun askıya alındığı ve hukukun değil güçlünün hukukunun egemen olduğu darbe/dikta koşullarından ancak eksiksiz uygulanan hukuk süreçleri ile çıkılabilir. Bu nedenle OHAL hemen kaldırılmalı ve TBMM kesintisiz çalışmaya devam etmelidir.

(Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif