Anasayfa / Güncel / ‘Türkiye şehit kanlarıyla sulanmadıkça teslim alınamayacak’

‘Türkiye şehit kanlarıyla sulanmadıkça teslim alınamayacak’

 

Anafartalar Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla Gelibolu Yarımadası Eceabat ilçesinde yer alan Conkbayırı’nda tören yapıldı. Çanakkale Valisi Hamza Erkal, törende yaptığı konuşmasında hainlere adeta göz dağı verdi.

Törene Vali Hamza Erkal, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, milletvekilleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı. Törende  saygı duruşu ve  saygı atışından sonra İstiklal Marşı eşliğinde bayrak göndere çekildi. Anafartalar Zaferinin anlam ve önemine ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Vali Hamza Erkal tarafından birer konuşma yapıldı.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal törende yaptığı konuşmada, yüz binlerce şehidin kanının döküldüğü bu toprakların vatan sözcüğünün eş anlamlısı olduğunu belirtti. Özveri ve kardeşlik kelimelerinin tam karşılığının Çanakkale olduğuna işaret eden Erkal, şu değerlendirmede bulundu: “Herkes bilir ki, bu topraklarda yürütülen mücadele, birlik ve dirliğin manasıdır. Çanakkale ve özellikle Anafartalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözünün yazıldığı yerdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün yıldız olduğu mekandır. 101 yıl önce var olma kaygısı kelimenin tek anlamıyla kaderimiz iken. Bu yurttan bizleri silmek için her yolu deneyen itilaf devletleri, bütün güçlerini birleştirip saldırıya geçmişken varı yoğu ne varsa hepsini ortaya koyan Anadolu, bütün dünyaya var olacağını ispat edecek ya da yok olup gidecekti. Neredeyse her haneden en az bir kişi vatanı kurtarmak için Çanakkale’ye sel gibi akmaya başladı. Çünkü gelinen bu noktada millet için Çanakkale demek iman ettiği, yemin ettiği ahdettiği ne kadar kutsalı varsa o demekti.”

ÇANAKKALE SIRADAN BİR TOPRAK PARÇASI DEĞİL

Millet için Çanakkale’nin sıradan bir toprak parçası olmadığını vurgulayan Erkal, “Uğrunda seve seve can verdiği, onu sevmeyi iman kabul ettiği vatandı. Çanakkale bu milletin namusu ve hiçbir zaman çiğnetmeyeceği onuruydu. Çanakkale yeryüzünün bütün mazlum coğrafyalarının, insanlığın emanetini üzerine almış bir ümmetin dünya düşse de asla düşmemesi gereken son kalesiydi.Kutsal kaleyi yıkmaya gelenler önce Çanakkale cephesini ilk kirte savaşları sonucunda mevcut kuvvetlerle Çanakkale cephesinde hedeflenen sonuca ulaşamayacaklarını anlamış, planlanan hedefin gerçekleştirilebilmesi için yeni kuvvetlerle tekrar harekete geçmişti. 10 Ağustos 1915 İngilizler bütün kuvvetlerle dördüncü kez taarruza başlamışken Kurmay Albay Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki bir grup Türk askeri karşılarına dikilmiş ve onlara Conk Bayırı’nda çok ağır kayıplar verdirmiştir.” dedi.

Vali Erkal, Çanakkale ve özellikle Anafartalar Zaferi’nin zor anlarda milletin nasıl bir bütün olduğunu gösterdiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Anafartalar adeta tek yürek ve tek ses olmayı öğretir bize. İşte bu tüm Türkiye’nin ihtiyacı olan Çanakkale ruhudur. Bu ruh halini nasıl Anafartalar da gördüysek, aynı şekilde 15 Temmuz günü de gördük. Bu asil ruh nasıl o gün burada bulunduysa aynı şekilde 15 temmuzda bütün Türkiye’nin sokaklarındaydı. Anafartalar’da kahramanca ölüme giden asil ecdadımızın torunları olan bu millet o gün tankın önüne yattı, helikopter ve F16 uçaklarından atılan ateşe göğüsünüz siper etti 15 temmuz milletin kendi iradesine sahip çıkışının, demokrasiye sahip çıkışının altın harflerle tarihe yazılması gereken destansı mücadelesinin tarihidir. Türkiye Cumhuriyetinin son yükselişi, yeniden ayağa kalkıp yer yüzü mazlumlarının yenide umudu olma ihtimali maalesef birilerinin uykularını kaçırıyor. Ama bu millet nasıl 15 temmuz darbesine karşı Çanakkale ruhu ile karşı çıktı bundan sonra planları olanlarda bilsinler ki bu milletin kalbinde bu ruh hiçbir zaman eksik olmayacaktır. Birilerine vekalet verecekte gelseler, birilerini kukla olarak da kullansalar, hatta bizzat kendileri de gelseler 15 temmuzda sergilenen sahneden kat ve katını da sergileseler biz yine buradayız ve göğsümüzü siper etmekten de çekinmeyeceğiz. 10 Ağustos 1915 tarihinin, Conk bayırının, Çanakkale’nin ve Türkiye’nin her bir metre karesinin şehit kanlarıyla sulanmadıkça teslim alınmayacağının bütün dünyaya ilan edildiği tarihinin bu mekanlarda olduğunu göreceksiniz.” dedi.

Tören,  muharebe sahasının canlandırılması ve Anafartalar anı defterinin imzalanmasıyla son buldu.

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif