Anasayfa / Güncel / Harcında Mustafa Kemal’in alın teri var

Harcında Mustafa Kemal’in alın teri var

10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 101. Yıldönümü dolayısı ile Çanakkale’ye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarihi Gelibolu Yarımadası’nda partisince düzenlenen etkiliklere katıldı.  Anafartalar Köyü’nde on binlerce CHP’linin katılım gösterdiği mitingle başlayan etkinlikler, Conk Bayırında ve Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenler ile gün boyunca devam etti. Organizasyonlarda yer yer aksamalar meydana gelirken, aşırı yoğunluk sebebiyle köy meydanına ulaşmak isteyen vatandaşlar kilometrelerce yürümek zorunda kaldı.

10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 101. Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Çanakkale’ye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki etkinlikler kapsamında ilk olarak Anafartalar Köyü’nde binlerce CHP’linin katılım gösterdiği bir miting gerçekleştirdi. Mitingin ardından Conk Bayırı’nda düzenlenen törenlere katılan Kılıçdaroğlu, oradan da Şehitler Abidesi’nde çelenk bırakarak şehitler için dua okudu. Gerçekleştirilen törenlere çevre illerden gelen on binlerce CHP’li katılım gösterirken, partililerin Kılıçdaroğlu’na gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti. Gösterilen ilginin yoğunluğu birçok yerde Kılıçdaroğlu’nu zor duruma soktu.

CUMHURİYET ALTIN TEPSİDE SUNULMADI

Anafartalar Zaferi etkinlikleri kapsamında ilk olarak Türkiye’nin birçok yerinden gelen CHP’liler Anafartalar Köyünde gerçekleştirilecek olan miting için sabahın erken saatlerinden itibaren ilçeye akın ettiler. Yüzlerce otobüsün geldiği miting alanına otobüsler sığmazken, binlerce partili yaklaşık 5 km’lik yolu yürüyerek gitmek zorunda kaldı. Burada gerçekleştirilen mitingde açılış konuşmasını ünlü sanatçı Vedat Sakman yaptı. Şiir ve müzik dinletilerinin ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu 101. Yıl Anafartalar Zaferinin ve Gazi Mustafa Kemal’in tarihini ve önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmasında; “Binlerce evladımız şu anda bu topraklarda yatıyor. O neden bu topraklarda kefenli kefensiz yatan binlerce şehidimiz var. Aradan 101 yıl geçmesine rağmen onarlı unutturmayacağız.  Cumhuriyet bize altın tabak içerisinde sunulmadı. Her santiminde alın teri var, kan var, gözyaşı var. Cumhuriyetimiz bu kadar değerlidir. Cumhuriyetimizi sonuna kadar savunmak hepimizin görevidir” dedi.

KİMSENİN CUMHURİYETİ KALDIRICAĞIM DEME HAKKI YOK İZİN VERMEYECEĞİZ

Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşındaki önemine özelikle değinen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı; “Mustafa Kemal’den birileri hoşlanmayabilir. Ama şunu hiç kimsenin unutmaması lazım. Eğer bu ülkenin minarelerinde beş vakit ezan okunuyorsa, bu ülkenin insanları eşit yurttaş olarak rahat gezebiliyorsa, kadın erkek eşitliğini sağlayabiliyorsak, bu ülkeyi demokrasi ile taçlandırıyorsak, bunların temelinde, harcında Mustafa Kemal’in alın teri vardır. Kimse bunu unutmasın.”  Çanakkale Zaferi’nde ayrım olmadan hep beraber bir ideal uğruna ölüme gittiklerin vurgulayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına; “Biz onların mirasçıları olarak daha güzel bir Türkiye’yi, çağdaş uygarlıklar seviyesine taşımak zorundayız, bize verilen miras budur ve bu mirası yerine getirmek her birimizin namus borcudur” diyerek devam etti. Kılıçdaroğlu, son olarak “Ülkeyi kurduk sonra birileri gelip Cumhuriyeti kaldıracağım, şunu yapacağım demeye hakkı yoktur. Buna izin vermeyeceğiz” mesajını verdi.

CONK BAYIRI TÖRENLERİNE KATILIM

Burada gerçekleştirilen mitingin ardından Conk Bayırı’nda gerçekleştirilen törene katılan Kılıçdaroğlu, Çanakkale Valisi ve komutanlar ile beraber Çanakkale Savaşı görüntülerini izledi. Törende Çanakkale Valisi Hamza Erkal ve Kılıçdaroğlu kısa birer konuşma gerçekleştirildiler.

ABİDE DE YOĞUN İLGİ İZDİHAM YARATTI

Anafartalar Zaferi’nin 101. yıldönümü etkinlikleri kapsamında son olarak Şehitler Abidesi’ne giden Kılıçdaroğlu, burada çelenk bıraktı. Bırakılan çelengin ardından Abide içerisinde vatandaşlar ile Kılıçdaroğlu’nun toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Şehitler mezarlığına karanfil bırakan Kılıçdaroğlu ve vatandaşlar şehitler için topluca dua okudular. Gerçekleştirilen törende birçok vatandaşın Kılıçdaroğlu ile fotoğraf çektirmek ve öpmek istemesi hengâmeye yol açtı. Birçok vatandaş arada kalırken korumalar ise vatandaşları Kılıçdaroğlu’ndan uzak tutmakta zorlandı. Abide ziyareti sonrası ise Anafartalar 101. Yıl dönümü zaferi anması etkinlikleri sona erdi. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi Adatepe Orta Okulu öğrencileri tarafından Eko Okul Projesi kapsamında atık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.