Anasayfa / Yazarlar / Didem Güner / SİGARA BAĞIMLILIĞI

SİGARA BAĞIMLILIĞI

Diğer tüm madde bağımlılıkların da olduğu gibi vücudumuzun alışması sebebiyle her seferinde aynı hazzı hissedebilmek için daha çok sigara içmemiz gerekir. Böylece bağımlı oluruz.

Oysa vücudumuza giren zehirli bir maddedir. Sinir sistemimize zarar verir. Üstelik sigarayla binlerce zararlı ve kanserojen madde de alırız. Sigara insanda 2 türlü bağımlılığa neden olmaktadır.

Psikolojik Bağımlılık

Sigara içen kişi sıkıntıya girdiğinde, sinirlendiğinde, sabah çayını içerken, yemeklerden sonra, çalışırken, telefon çaldığında, sevdiği bir arkadaşıyla görüştüğünde, iyi veya kötü bir haber aldığında vb. durumlarda sigara yakmayı alışkanlık haline getirmiştir. Bunlara ikiz davranışlar denilmektedir.

Fizyolojik bağımlılık sona erdikten sonra tersine öğrenme yoluyla, psikolojik bağımlılığı oluşturan alışkanlıklardan kurtulmak çok zordur. Ama asla imkansız değildir. O yüzden, bırakma sürecinde asla yılgınlığa düşmemeli ve vazgeçilmemelidir.

Fizyolojik Bağımlılık

Fizyolojik bağımlılığa neden olan nikotin, beynin kimyasal yapısını değişime uğratmaktadır. Beynin fizyolojisi, nikotinin sebep olduğu aşırı kimyasal uyarıma karşı bir önlem olarak değişime uğramaktadır.

Son sigara içildikten yaklaşık 20 dakika sonra beyin bu sefer kendini nikotinsizlik durumuna adapte etmeye başlamaktadır. Bu aslında beynin iyileşme, yani nikotine karşı fiziksel bağımlılıktan kurtulma sürecini oluşturmaktadır.

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakma konusunda bilinçaltı faktörleri çok önemlidir. Çünkü bazen kişi bilinçaltında “sigarayı bırakamamayı” seçebilir. Tedavinin başarısız olması çoğu zaman kişinin bilinçaltının tedaviye izin vermemesi neden olur.

Sigarayı bırakmak, kişinin sağlığında belirgin iyileşmeler sağlamakta, kalp krizi riski, bir-iki yıl içerisinde hızla gerilemekte ve akciğer kanseri riskini azalmaktadır.Özellikle, sigara 35 yaş öncesi bırakıldığında, bırakanların yaşam beklentisi içmeyenlerle aynı düzeye yükselmektedir.

  • Sigarayı bıraktıktan 2  saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye başlar,
  • 6 saat sonra kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlar,
  • 12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımınızdan temizlenir ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • 2 gün sonra tat ve koku duyularınız keskinleşir,
  • 2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır,
  • 3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir.
  • 5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır,
  • 10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer.

Sigara tedavisinde kişinin istiyor olması, başkasının zoruyla değil kendi isteği ile gelmiş olması bırakabilmek için bir zorunluluktur. İçten bir taleple kurtulmak isteyip istemediği kişinin kendisine soracağı en önemli sorudur.

Psk. Merve Aycan

 

 

 

Hakkımızda Didem Güner

Didem Güner

Bu Haber Çok Okundu

NE SORUNLAR VARMIŞ

NE SORUNLAR VARMIŞ Çanakkale’de trafik başta olmak üzere bir çok sorunu üst üste say deseniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif