Anasayfa / Yazarlar / Güngör Yıldız / AFERİN SİZE TEK DERDİMİZ BUYDU!

AFERİN SİZE TEK DERDİMİZ BUYDU!

Türkiye Voleybol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde, 1. Lig kulüpleriyle yaptığı toplantıda Erkekler ve Bayanlar liginin isminin değiştirilmesini teklif etmişti. O teklif bugün federasyon tarafından kabul edilerek ligin ismi değiştirildi. Yeni uygulayama göre Erkekler ligine “Efeler ligi”, Bayanlar ligine de “Sultanlar ligi” denilecek.

Şimdi bu haberin resmiyete geçmesinden sonra tüm kulüpler, başta da Çanakkale Belediyespor olmak üzere kocaman bir ‘Ohhhh’ çekmişlerdir. Yahu biz toplum olarak neden bu kadar kelimelerin içini boşaltıp, gerçek anlamlarından yoksun kılmaya çalışıyoruz. Şimdi tüm kulüplerin derdi isim miydi Allah aşkına. Ey Federasyon yetkilileri, kulüplerin durumuna bir baksanıza. Tümü borç içerisinde. Belediyeler olmasa voleybola destek olacak insan bulamayacaksınız. (Bunları yönetimde olduğum süreçte bizzat yetkililere söylediğim için yazıyorum)

Ligde mücadele eden takımların isimlerine baktığımızda bunu net görüyoruz. Yani belediyeler olmasa Türk voleybolu acınacak duruma gelecek. Üstelik de bayanlar liginde Türkiye dünya klasmanının en üst seviyesinde. Bir yabancı oyuncu alırsın, federasyona 25 bir dolar yatırırsın. Üç oyuncu aldığını düşündüğünde bu para 75 bin dolar yapar. Bazı kulüplerde yabancı oyuncu sayısını 4-5 ile çarparsan yatırılan katkı parasını düşün. Ne yapılar bu paralarla? Kulüplerin hangi sorunu çözüme kavuşturulur?

İktidar ile kulüplerin arasına federasyon girip SGK primlerinde mi düşüş sağlatırlar?, Yoksa vergide kolaylık mı isterler. Hiç birisi. Sadece lüks otellerde kulüplerden alınan paralar yenilir içilir ve gelen paraların ırzına geçilir. Ne kulüplere nede sporculara hiçbir katkısı olmaz. Yöneticiler de seçim yılı hariç hiçbir ortamda sorunlarını dile getiremezler. Sporda, siyasette ve kulüpçülükte de her şey ayağa düşmüş durumda. Yazık.

Niçin altyapısı olan kulüplere kolaylık sağlanıp dışa bağımlılıktan kurtulunmuyor. Niçin, kulüplerin katkı payları başta, vergi, sgk, oyuncu fiyatlarındaki sorunlara çözüm bulunmuyor. Yöneticileri eğitip, menajerlerin, teknik direktörlerin ellerine neden teslim ediliyor. Oyuncuyu da, yöneticiyi de, teknik adamları da eğitip, ülke sporu daha iyi yerlere getirilemez mi? Bunları Voleybol Federasyonu yapmayacak da (Sevgili Akif Abimiz ve Özkan başkanımız) Güreş federasyonu mu yapacak?

Türkiye Voleybol Federasyonu, isim değişikliği ile vakit geçirip zaman harcayacağına, takım çıkaran Belediyelere nasıl katkı sunacak bunlara biraz zaman ayırıp kafa yormalı. İsim değiştirerek ligin kalitesi yükselmez. İsim değiştirilerek başta kulüpler olmak üzere oyuncuların ve teknik ekiplerin sorunları azaltılmaz. İsim değiştirilerek, alt yapı ve gelecek daha emin adımlar atılmış olarak ileriye gidilmez.

Ligin ismine “Efe” denilerek yarenlik, “Sultanlar” denilerek de asalet, naiflik, güzellik, çağdaşlık, sadelik getirilmiş olamaz. Sorunlar halının altına süpürülerek, küçük gereksiz ince dokunuşlar yapılarak, çözüme kavuşturulamaz.

Hakkımızda Ali Güngör Yıldız

Ali Güngör Yıldız

Bu Haber Çok Okundu

AKLIMDA KALAN

AKLIMDA KALAN 24-25 Nisan tarihlerinin Çanakkale için çok büyük önemi vardı o günlerde… Avustralya, Yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif