Anasayfa / Yazarlar / Mehmet Günay / KAFAMIZA TAŞ MI DÜŞTÜ

KAFAMIZA TAŞ MI DÜŞTÜ

Eski Yunan edebiyatında Sokrates’in öğrencileri ile uzun uzun sohbet ettiği, karısının da bu durumdan hoşnutsuz olduğu anlatılır.

Yine bir gün sohbet sonrası öğrencileriyle birlikte eve dönerken, köşede pusu kuran karısı, elindeki oklavayla Sokrates’in başına var gücüyle vurur. Herkes şaşkınlık içinde olayı anlamaya çalışırken, başından kanlar akan Sokrates öğrencilerine dönerek, “Uzun süredir gök gürlüyordu, bir gün yağacağı belliydi” der.

Ey Amerika, İsrail, Rusya, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Eset diye başlayan nutuklarla iç politikayı güzel, güzel dizayn ederken kuru gürültünün başkalarına verdiği sıkıntının boyutunu bile unutmuşuz. Ev içine çeki düzen vermek amacıyla söylenmiş sözleri abartmayın desek de para etmedi. Sopalar kafamıza bir bir inmeye başlayınca uykudan uyandık. İnşallah geç kalmamışızdır.  Rusya ve İsrail ile başlayan normalleşme süreci diğer ülkelerle de başlatılmalı. Reel gerçeklere dayalı dış politika, darı ambarı rüyasından iyidir.

Ama yetmez. Daha önemlisi, iç politikalarda uzlaşabilmek. Bozulan yasama-yürütme-yargı dengesi genel bir uzlaşmayla acilen yeniden sağlanmalı. Etnik, dinsel, yaşam tarzı eksenli kutuplaşmaları giderici politikalar hayata geçirilmeli.

Ramazan davulu tokmağının çıkardığı güm gümün bile ayarı ve süresi olmalı. Yoksa ya davul, ya da kulak zarı patlar.  Kuru gürültünün sağlığa zararlı olduğunu kavramış bir Türkiye dileğiyle “Hayırlı ramazanlar”.

 

Hakkımızda Mehmet Günay

Mehmet Günay

Bu Haber Çok Okundu

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK 16 Nisan’da yapılan referandumda yüzde 51,4 oranında Evet oyu çıkmasıyla 18 maddeden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif