Anasayfa / Yazarlar / DEYİMLERİN HİKÂYELERİ

DEYİMLERİN HİKÂYELERİ

Bugün sizlere, günlük hayatta çok kullandığımız ama hikâyesini bilmediğimiz deyimlerden örnekler vereceğiz. Buyurunuz;

Çam devirmek: Zengin bir adamın, Göztepe Erenköy taraflarında, sekiz on dönüm bahçeli, büyük bir köşkü varmış. Adam bu bahçenin bir köşesine bir bina daha yaptırmaya karar vermiş. Eski binalar hep ahşap yapıldığı için, gereken keresteyi tomruk halinde getirtmiş ve inşaat yaptıracağı yere istif ettirmiş. Bu tomrukların içinde çam, gürgen, meşe ve ceviz ağaçları da bulunuyormuş. Sayfiye mevsimi olmadığı için Nişantaşı’ndaki konağında oturan zengin adam bir sabah, köşküne gitmiş ve köşkün saf bekçisine emir vermiş: -Bir hızarcı bul, bahçedeki ağaçların arasındaki çamları biçtir, tahta ve kalas yaptır demiş. Saf uşak da efendisinin emri üzerine hızarcıları bulmuş. Çam tomrukları yerine, köşkün bahçesinde ne kadar kıymetli çam ağacı varsa kestirip devirmiş. Bu akılsız uşağın adı, çam deviren uşak kalmış.

Saman altından su yürütmek: Vaktiyle bir ova köyünde köylüler tarlalarını sulamak için, ırmağın suyunu nöbetleşe kullanmak üzere anlaşmışlar. Irmak boyunda bulunan tarlalar, açılan kanallar vasıtasıyla sıra ile sulanıyor, herkes ziraatıyla meşgul oluyormuş. Köyün açıkgözlerinden birisi, daha fazla su alabilmek için tarlasında derin ama ince bir kanal kazıp ırmaktan su çalmayı aklına koymuş. Kanalı gizleme maksadıyla da üzerini çalı çırpı ve taşlarla örtüp araziye uydurmuş. Böylece bu deyim ortaya çıkmış.

Buyurun Cenaze Namazına: IV. Murat, zamanında tütün, içki, keyif verici madde yasağı koyar ve yasağa uymayanları şiddetle cezalandırır. Bugünkü Üsküdar civarında bir kahvehanede tütün vs. içildiğini istihbarat alır. Derviş kılığında tebdili kıyafet buraya gider. Selam verir, oturur.

Kahveci yanına gelip; “Baba erenler kahve içer mi” diye sorar.
Padişah “Evet” der.
Kahveci: “Tütün içer misin?”
Padişah: “Hayır”.

Kahveci işkillenir. Tütün içmiyor da ne işi var burada. Zaten padişahın tebdili kıyafet dolaştığı haberleri var. Eli titreye, titreye kahveyi götürür.

-Baba erenler ismini bağışlar mı?

-Murat.
-Peki, isimde sultan da var mı?
-Elbette var.
Deyince kahvecinin beti benzi atar. Zangır zangır titrer ve “Öyleyse buyurun cenaze namazına” der, olduğu yere yığılır.

IV.Murat bu lafa çok güler ve kahveciyi bir defalığına affeder.

 AZICIK KAHKAHA

Arıcılık yapan çiftçi, kovanlarını fırtınada kaybedince banka müdürüne gidip düzenini yeniden kurmak için ‘kredi’ istemiş ve almış…
1 ay sonra tekrar kredi isteğiyle müdürün karşısına çıkınca “Daha 1 ay önce size kredi verdik..” demiş müdür, “Ne oldu?..”
“İşler kötü gitti..” demiş çiftçi, “Gittik bir ‘Kraliçe Arı’ aldık, Kraliçe arı müseccel orospu çıktı at sineği ile kaçtı.. Bal tezek gibi kokuyor.. Ben de bu krediyi alıp kovanları yıkayacağım!..**** Hayli yaşlı adam yolda yürürken kaldırımda oturup ağlayan küçük bir çocuk görünce sormuş “Neden ağlıyorsun?..” diye.. “Büyük ağabeylerin yaptıklarını yapamıyorum..!” diyerek ağlamasına devam etmiş çocuk.. “Haklısın..!” demiş yaşlı adam ve o da çocuğun yanına oturup ağlamaya başlamış..!**** Berber, dükkânından koşarak çıkıp en yakın köşeyi hızla dönüp karşısına çıkan polisi görünce hemen durup nefes nefese sormuş “Buradan koşarak bir adam geçti mi?..” diye..
“Görmedim..!” demiş polis, “Sorun nedir?..”
“Şerefsiz herif tıraş parasını ödemeden kaçtı..!”
“Bu adamın ilk bakışta göze çarpacak herhangi bir farklı özelliği var mı?..”
“Şeyy.. Evet..” demiş berber, “Kulaklarından birini sol elinde tutuyordu..!” Sağlıcakla kalınız.

 

 

Hakkımızda Yusuf Eroğlu

Yusuf Eroğlu

Bu Haber Çok Okundu

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK 16 Nisan’da yapılan referandumda yüzde 51,4 oranında Evet oyu çıkmasıyla 18 maddeden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif